Sugammadeksin böbrek iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
Effect of sugammadex on kidney ischemia reperfusion damage
  1. Tez No: 863049
  2. Yazar: HASAN KANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KUYRUKLUYILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÖKALP TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İskemi, dokuların kan akımının kesilmesiyle oluşan bir durumdur. Hem iskemi hem de iskemi sonrasındaki reperfüzyon vücutta hasara neden olabilir. İskemik dokuda çeşitli reaksiyonlara bağlı olarak serbest oksijen radikalleri meydana gelir. Reperfüzyonun sağlanmasıyla inflamatuar moleküller ve endotel-lökosit etkileşimleri sonucunda oluşan mediatörler sistemik dolaşıma geçerek reperfüzyon hasarına neden olur. Sugammadeks, anestezi uygulamalarında yaygın olarak kullanılan modifiye bir ɣ-siklodekstrin molekülüdür. Siklodekstrinlerin nöroprotektif etkileri çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Fakat renal iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma ile sugammadeksin ratlarda renal iskemi reperfüzyon hasarının neden olduğu histopatolojik değişiklikler ve renal iskemi reperfüzyon hasarı patogenezinde rol oynayan oksidan ve proinflamatuar sitokinler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 24 adet erişkin Wistar Albino tipi erkek rat kullanıldı. Deney hayvanları sağlıklı grup (HG), böbrek iskemi reperfüzyon oluşturulan grup (RIR) ,4 mg/kg sugammadeks uygulanan böbrek iskemi reperfüzyon oluşturulan grup (SIR4) ve 16 mg/kg sugammadeks uygulanan böbrek iskemi reperfüzyon oluşturulan grup (SIR16) olarak 4 gruba ayrıldı. Uygun şartlarda beslenmeleri sağlanarak adaptasyonları sağlandı. Anestezi uygulandıktan sonra deney grupları oluşturuldu. Her grup için belirli cerrahi işlemler yapıldı ve sonrasında böbrek dokusu ve kan örnekleri alındı. Histopatolojik inceleme ve biyokimyasal analizler yapılarak veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Ischemia is defined as the loss of perfusion to the tissues. Both ischemia and reperfusion following ischemia can cause tissue damage. Free oxygen radicals are the end products of reactions occurring in the ichemic tissue. As reperfusion is achieved, inflammatory molecules and mediators formed as a result of endothelium-leukocyte interactions pass into the systemic circulation, causing reperfusion injury. Sugammadex is a modified ɣ-cyclodextrin molecule widely used in anesthesia applications. The neuroprotective effects of cyclodextrins have been demonstrated in various studies. However, its effect on renal ischemic reperfusion injury has not been thoroughly investigated. In this study, the effect of sugammadex on histopathological changes caused by renal ischemia reperfusion injury in rats and on oxidant and pro-inflammatory cytokines that play a role in the pathogenesis of renal ischemia reperfusion injury were evaluated. Materials and methods: In our study, 24 adult male Wistar Albino rats were used. Experimental animals were divided into 4 groups: healthy group (HG), renal ischemia reperfusion group (RIR), 4 mg/kg sugammadex applied renal ischemia reperfusion group (SIR4), and 16 mg/kg sugammadex applied renal ischemia reperfusion group (SIR16). The adaptation of rats were ensured by providing with nutrition under suitable conditions. After anesthesia administration, experimental groups were created. Specific surgical procedures were performed for each group, followed by the renal tissue and blood sample collection. Data were evaluated via histopathological examination and biochemical analyses.