Ambliyopide klinik özelliklerin prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the impact of clinical characteristics on prognosis in amblyopia
  1. Tez No: 863061
  2. Yazar: İREM MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAMİ İLKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Anizometropi, izoametropi, şaşılık ve yoksunluk tembelliği ile tedavi edilmiş olgularda demografik ve klinik özelliklerin tedavi yanıtları ile ilişkilendirilmesi yapılarak prognoza etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık Birimi'nde Ocak 2010 ile Ocak 2024 tarihleri arasında tembellik tanısı alan 166 olgu incelenmiştir. Çalışmada tembellik ölçütü olarak, en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinin Snellen eşeli ile 0.8 veya daha düşük olması ve her iki göz görme keskinlikleri arasında Snellen eşelinde en az 2 sıra fark olması kabul edilmiştir. Olgular tedavi yanıtlarına göre 3 gruba (yok, kısmi, tam) ayrılmıştır. Etiyolojik özellikler, tedavi türü ve tedavi uyumuna göre de alt gruplar oluşturulmuştur. Etiyolojik özellikler anizometropi, izoametropi, şaşılık ve yoksunluk iken tedavi olarak tüm olguların iyi gören gözüne kapama tedavisi uygulanmış, bunun yanında gerekli durumlarda şaşılık ve katarakt cerrahisi uygulanmıştır. Tedavi uyumuna göre de bazı sınır değerler belirlenerek gruplar oluşturulmuş, aile anamnezine göre olgular sınıflandırılmıştır. Bunlar yanında cinsiyet, tedaviye başlangıç yaşı, başlangıç görme keskinliği, şaşılık türü ve derecesi, refraksiyon dereceleri de değerlendirilmiştir. Bu özelliklerin tedavi yanıtları ile ilişkilendirilmesi yapılmıştır. Bulgular: Tüm olgular değerlendirildiğinde tedavi başlangıcındaki görme keskinliğinin ve yaşın, etyolojinin, şaşılık olgularındaki yüksek kayma derecelerinin, günlük yapılan kapama saatinin düşük olmasının ve tedavi uyumunun sonuç görme üzerine etkili faktörler olduğu saptandı. (sırasıyla p=0.00, p=0.02, p=0.00, p=0.00, p=0.004, p=0,006). Sonuç: Erken başlangıç yaşı, başlangıç görme keskinliğinin yüksek olması, yüksek tedavi uyumu tembellik tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim : This study aims to determine the prognostic impact by correlating demographic and clinical features with treatment responses in cases treated for anisometropia, isoametropia, strabismus, and deprivation amblyopia. Materials and Methods: A total of 166 cases diagnosed with amblyopia between January 2010 and January 2024 at the Pediatric Ophthalmology and Strabismus Unit of the Department of Ophthalmology, Celal Bayar University Faculty of Medicine, Manisa, were examined. For the purpose of this study, the criterion for amblyopia was defined as the best corrected visual acuity being 0.8 or lower on the Snellen scale, and a difference of at least two lines between the visual acuities of both eyes on the Snellen scale. Cases were divided into three groups according to their response to treatment (none, partial, full) and further categorized based on etiological characteristics, type of treatment, and treatment compliance. Etiological characteristics included anisometropia, isoametropia, strabismus, and deprivation, while treatment for all cases involved patching of the good eye, with strabismus and cataract surgery performed as necessary. Groups were also formed based on treatment compliance, with certain threshold values determined, and cases were classified according to family history. Additionally, gender, age at the start of treatment, initial visual acuity, type and degree of strabismus, and refraction degrees were evaluated. The correlation of these characteristics with treatment responses was analyzed. Results : Upon evaluation of all cases, initial visual acuity, age at the onset of treatment, etiology, high degrees of shift in strabismus cases, low hours of daily patching, and treatment compliance were identified as significant factors affecting the outcome of vision (p=0.00, p=0.02, p=0.00, p=0.00, p=0.004, p=0.006, respectively). Conclusion: Early onset age, high initial visual acuity, and high treatment compliance are the most crucial factors influencing the success of amblyopia treatment.