Torakal vertebraların bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden ölçümleri ile cinsiyet tayini
Torakal vertebralarin bilgisayarli tomografi görüntüleri üzerinden ölçümleri ile cinsiyet tayini
  1. Tez No: 863062
  2. Yazar: GİZEM NUR KORUCUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKMEN KARABAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Adli tıbbın en önemli görevlerinden biri kimliğin tespitidir ve bütün işlemlere kimliklendirme ile başlanır. Kimliklendirmede temel basamaklardan biri biyolojik cinsiyetin tayinidir. Özellikle afetler, savaşlar, soykırımlar gibi toplu ölümlerde, parçalanmış, ileri derecede çürümüş veya iskelet haline gelmiş cesetlerin biyolojik cinsiyet tayininde kimliklendirme yöntemleri daha çok önem kazanmaktadır. Çalışmamızda; BT görüntülerinde torakal vertabralara yapılacak belirli morfometrik ölçümlerin analizi ile biyolojik cinsiyetin belirlenmesinde etkinliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde 01.01.2013-31.12.2020 tarihleri arasında herhangi bir nedenle toraks bilgisayarlı tomografi çekimi yapılan hastalar arasından, 20-59 yaş aralığında her yaştan rastgele seçilen 6 erkek ve 6 kadın toplam 240 erkek ve 240 kadın olmak üzere 480 olgunun radyolojik görüntüleri üzerinden 12 torakal vertebrada ölçümler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen toplam 5760 vertebranın 17280 morfometrik ölçüm verisi Diskriminant Fonksiyon ve ROC Analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the most important tasks of forensic medicine is the identification of identity, and all procedures begin with identification. One of the basic steps in identification is the determination of biological sex. Especially in mass deaths such as disasters, wars, genocides, methods of identification become more important in determining the biological sex of bodies that are fragmented, highly decomposed, or reduced to skeletons. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of specific morphometric measurements on thoracic vertebrae in determining biological sex through analysis of CT images. Materials and Methods: Measurements were performed on 12 thoracic vertebrae from the radiological images of a total of 480 subjects, consisting of 240 men and 240 women randomly selected from patients who underwent thoracic computed tomography for any reason between 01.01.2013 and 31.12.2020 at Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. A total of 17,280 morphometric measurement data from 5760 vertebrae obtained were evaluated using Discriminant Function and ROC Analyses.