Etrangüle fıtıklarda nekroz varlığını belirlemede delta nötrofil indeksin etkinliği
The effecti̇veness of the delta neutrophil index i̇n determining the presence of necrosis i̇n etrangule hernias
- Tez No: 863073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN TOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Etrangüle fıtıklarda fıtığın strangüle olup olmadığını anlamak için radyolojik görüntüleme fizik muayene laboratuvar tetkiklerinden yararlanılmaktadır. Ancak inkarsere olan organın strangüle olup olmadığını gösteren kesin bir tanı yöntemi yoktur. Strangülasyon tanısı genellikle intraoperatif konulmaktadır. Bu çalışmada preoperatif olarak strangülasyon varlığının tespit edilmesinde Delta Nötrofil İndeksi (DNİ) ve Nötrofil/Lenfosit oranının (NLO) etkinliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya acil inkarsere fıtık nedeniyle opere edilen, 18 yaş üstü tüm hastalar sıralı olarak dahil edildi. Aktif cerrahi alan dışı enfeksiyonu olan hastalar, malignite tanısı olanlar ve immünsüpresif tedavi alan hastalar çalışma sonuçlarını etkileyebileceği için dahil edilmedi. Hastalar, ameliyatta strangülasyon nedeniyle rezeksiyon yapılanlar ve rezeksiyon yapılmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı, rezeksiyon segmentinin uzunluğu, perforasyonun eşlik edip etmediği kaydedildi. Rezeksiyon yapılan grupla rezeksiyon yapılmayan grup arasında öncelikli olarak DNİ ve DNİ yüzdesi karşılaştırıldı. Ek olarak NLO, lökosit ve nötrofil sayıları, yüzdeleri ve CRP karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 43'ü (%45,3) erkek 52'si (%54,7) kadın 95 hasta dâhil edildi. Yaş ortalaması 68,2 ±16,4 (Min:30- Max:96) idi. En sık görülen fıtık çeşidi kasık bölgesi fıtıklarıydı (%46.3) ve bunu insizyonel fıtıklar (%38,9) takip etti. Fıtık içerisine sıkışan en sık organ ince bağırsaktı. Cerrahi komplikasyon olarak en çok yara yeri enfeksiyonu gözlendi. Hastalar rezeksiyon yapılanlarla yapılmayanlar olarak karşılaştırıldığında nötrofil sayısı, İGS, İGY ve WBC açısından istatistik olarak anlamlı sonuç bulunmadı. Gruplar arasında nötrofil yüzdesi, lenfosit sayısı, lenfosit yüzdesi, CRP ve NLO açısından istatistiksel olarak fark saptandı. Sonuç: Sonuç olarak Nötrofil yüzdeleri, CRP, NLO'dan inkarsere fıtıklarda rezeksiyon gerekliliğini tahmin etmede faydalanılabilir. Ancak DNİ'in kullanımının rezeksiyon gerekliliğini değerlendirmede kullanılmasında çalışmamızda anlamlı sonuç elde edilmemiştir. Bu parametrelerin kullanımı ile ilgili prospektif randomize kontrollü çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Physical examination, radiological imaging, and laboratory tests are used to determine whether strangulation is present in etrangule hernias. However, there is no definitive method to show whether strangulation is present or not. The diagnosis of strangulation is usually made intraoperatively. The aim of this study was to determine the effectiveness of the Delta Neutrophil Index (DNI) and Neutrophil/Lymphocyte ratio (NLR) in detecting the presence of strangulation in the preoperative period. Method: All patients over 18 years of age who were operated for urgent incarcerated hernia were included in the study consecutively. Patients with infection outside the surgical field, patients with a diagnosis of malignancy and patients receiving immunosuppressive therapy were not included in the study. Patients were divided into two groups as those who underwent resection due to strangulation and those who did not undergo resection. The length of the resection segment and the presence or absence of perforation were recorded. DNI and percentage of DNI were compared between the groups. NLR, leukocyte and neutrophil counts, percentages and CRP values were also compared. Results: The study included 95 patients, 43 (45.3%) males and 52 (54.7%) females. The mean age was 68.2 ± 16.4 years (Min:30- Max:96). The most common type of hernia was inguinal hernia (46.3%) followed by incisional hernia (38.9%). The most common organ incarcerated in the hernia was the small intestine. The most common surgical complication was wound infection. There were no statistically significant results in terms of neutrophil count, IGS, IGY and WBC. Neutrophil percentage, lymphocyte count, lymphocyte percentage, CRP and NLO were significantly higher in the resection group. Conclusion: Neutrophil percentages, CRP, NLO can be used to predict the necessity of resection in incarcerated hernias. However, no significant results were obtained in our study for the use of DNI in the evaluation of the necessity of resection. Prospective randomised controlled studies on the use of these parameters are needed.