Farklı irrigasyon solüsyonlarının kök dentin yüzey sertliğine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different irrigation solutions on radicular dentin microhardness
- Tez No: 863072
- Danışmanlar: PROF. DR. SİS YAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı etilen diamin tetraasetik asit (EDTA) ve etidronik asit (HEBP) solüsyonlarının geleneksel irrigasyon (Gİ) ve pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ) yöntemleri uygulanarak dentin mikrosertliği üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 44 adet çekilmiş, tek köklü, insan alt çene premolar dişi kullanıldı. Kemomekanik preparasyon distile su kullanılarak Ni-Ti döner eğe sistemleriyle yapıldı. Dişlerin kökleri horizontal olarak 3 parçaya bölünerek akrilik rezine yerleştirildi ve cila yapıldı. Örnekler uygulanan işlemlere göre rastgele 4 gruba ayrıldı. G1:EDTA-Gİ, G2:HEBP- Gİ , G3:EDTA- PUİ , G4:HEBP- PUİ. Final irrigasyonu öncesi ve sonrasında mikrosertlik değerleri 200 gr yük 15 sn boyunca uygulanarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate effects of ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) and etidronic acid (HEBP) solutions on dentin microhardness by using conventional irrigation (CI) and passive ultrasonic irrigation (PUI) techniques. Meterials and Method: 44 extracted human mandibular premolar teeth with single canal were used. Chemomechanic preparation was done using Ni-Ti rotary files with distilled water. The teeth were sectioned into thirds that were embedded in acrylic resin, polished randomly assigned into 4 groups, and treated as follows: G1: EDTA-CI, G2: HEBP-CI, G3: EDTA-PUI, G4: HEBP-PUI. Microhardness was measured with Vickers indenter under a 200 g load for 15 seconds, before and after final irrigation.