Meme kanseri hastalarında teknolojik yeterlilik teorisine temellendirilen tele hemşirelik uygulamalarının güçlenme durumu ve semptom yönetimine etkisi
The effect of telenursing practices based on technological competence theory on empowerment and symptom management in breast cancer patients.
- Tez No: 863104
- Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, meme kanseri hastalarında teknolojik yeterlilik teorisine temellendirilen tele hemşirelik uygulamalarının güçlenme durumu ve semptom yönetimi öz etkililiğe etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışma, Aralık 2022- Nisan 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Medikal Onkoloji Polikliniğine kayıtlı kemoterapi süreci devam eden meme kanseri tanılı bireyler oluşturmuştur. Örneklemini ise 31 deney, 31 kontrol grubuna randomize olarak atanan 62 kişi oluşturmuştur. Çalışmada, 5 haftalık teknolojik yeterlilik teorisine temellendirilen tele hemşirelik girişimleri uygulanmıştır. Araştırma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanser Güçlenme Ölçeği ve Meme Kanserinde Kemoterapi Semptom Yönetimi-Öz Etkililik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde ki-kare, bağımsız gruplar t testi, karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of telenursing practices based on technological competence theory on empowerment status and symptom management self-efficacy in breast cancer patients. Material and Method: This research is a randomized controlled experimental study. The research was conducted between December 2022 and April 2024. The population of the research consisted of individuals diagnosed with breast cancer who were undergoing chemotherapy and were registered at the Medical Oncology Polyclinic of Atatürk University Health Research and Application Center. The sample consisted of 62 people who were randomly assigned to 31 experimental and 31 control groups. In the study, 5-week telenursing interventions based on technological competence theory were implemented. Research data were collected using the Introductory Information Form, Cancer Empowerment Scale and Chemotherapy Symptom Management-Self-Efficacy Scale in Breast Cancer. Chi-square, independent groups t test, and mixed ANOVA test for mixed measurements were used in data analysis.