Hibrit dönemde lisansüstü öğrencilerinin almış oldukları eğitim hizmetinin akademik performansa etkisi: Bir araştırma
The effect of the educational service received by graduate students in the hybrid era on academic performance: A research
- Tez No: 863116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, hibrit öğrenme modelinin lisansüstü öğrencilerin akademik performansları üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Hibrit öğrenme, geleneksel ve çevrimiçi öğrenme yöntemlerinin entegrasyonunu ifade eder ve bu çalışma, modelin tanımı, tarihsel gelişimi, uygulama alanları, avantajları ve dezavantajları gibi çeşitli yönlerini ele almaktadır. Ayrıca, hibrit eğitimin akademik performans üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yapılan nicel analizler ve anket sonuçları da dahil edilmiştir. Bulgular, hibrit öğrenme tutumunun cinsiyet, yaş, öğrenim alanı ve eğitim düzeyi gibi demografik faktörlerden bağımsız olarak öğrencilerin akademik performansını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Regresyon analizi, hibrit öğrenme tutumu ile akademik performans arasında güçlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Tez, hibrit öğrenme modelinin eğitimdeki rolünü daha iyi anlamak ve bu modeli daha etkin bir şekilde uygulamak için bir temel oluşturmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the impact of the hybrid learning model on graduate students' academic performance. Hybrid learning refers to the integration of traditional and online learning methods and this study addresses various aspects of the model such as its definition, historical development, application areas, advantages and disadvantages. Also included are quantitative analyses and survey results to assess the effects of hybrid learning on academic performance. The findings show that hybrid learning attitude significantly affects students' academic performance regardless of demographic factors such as gender, age, field of study and level of education. Regression analysis reveals that there is a strong and significant relationship between hybrid learning attitude and academic performance. The thesis aims to provide a foundation to better understand the role of the hybrid learning model in education and to implement this model more effectively.