Birinci basamak sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between violence against primary health workers, job satisfaction and burnout levels
- Tez No: 863118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZCAN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma bir ilin birinci basamak sağlık kurumlarında hizmet veren sağlık çalışanlarının şiddet olayları ile karşılaşma durumlarını, iş doyumunu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada örneklem seçilmemiş olup, araştırmanın yapıldığı tarihlere izinli olmayan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya gönüllü olan 497 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Araştırmada veriler sosyodemografik ve şiddet sorularını içeren Tanıtıcı Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 26 paket programı üzerinden analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin analizleri Pearson Korelasyon Katsayısı, Ki Kare Analizi, T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analiziyle (ANOVA) yapılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %95,6'sı meslek hayatı boyunca şiddetin herhangi bir türüne maruz kaldığı, şiddet olaylarının %73,8'inin nöbet esnasında meydana geldiği, uygulanan şiddetin tamamına yakını (%95,9) hasta yakınları ve erkekler (%94,4) tarafından uygulandığı saptanmıştır. Şiddete en fazla (%97,1) Acil Tıp Teknisyenleri ile Ambulans ve Acil Bakım Teknikerlerinin maruz kaldığı, şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının %72,9'u“Herhangi Bir Sonuç Çıkmayacağını Düşünme”nedeni ile bildirimde bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between exposure to violent incidents, job satisfaction and burnout levels of healthcare professionals serving in primary healthcare institutions of a province. No sample was selected in the research, and 497 healthcare workers who were not on leave on the dates of the research, who met the research criteria and volunteered for the research were reached. In the study, data were collected with an Introductory Information Form containing sociodemographic and violence questions, Maslach Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. The collected data was analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 package program. In the study, data were analyzed using Pearson Correlation Coefficient, Chi Square Analysis, T Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). 95,6% of the healthcare workers participating in the research were exposed to any type of violence throughout their careers, 73,8% of the violent incidents occurred during duty, and almost all (95,9%) of the violence committed was committed by patients' relatives and it was applied by men (94,4%). It was determined that Emergency Medical Technicians and Ambulance and Emergency Care Technicians were exposed to violence the most (97,1%), and 72,9% of healthcare workers exposed to violence did not report it due to“Thinking that there would be no consequences”.