COVİD 19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının depresyon, tükenmişlik ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determining depression, burnout and quality of life of healthcare workers during the covid 19 pandemic period
- Tez No: 863119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZCAN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, pandemi döneminde sağlık çalışanlarının depresyon, tükenmişlik ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Örneklemi araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan, gönüllü olan 410 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırmada veriler demografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Nottingham Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Verilerin analizi Turcosa Analitik tarafından yapılmıştır. Verilerini analizi sayı ve yüzde, Kolmogorov Smirnov Testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi yapılmıştır. Araştırmada sağlık çalışanlarının Beck Depresyon puan ortancası 10,38±10,36, Maslach Tükenmişlik ölçeği en yüksek puan ortancası Kişisel Başarı alt boyutu (21,59±5,05), en düşük puan ortancası (5,59±3,27) duyarsızlaşma alt boyutudur. Nottingham Yaşam Kalitesi ölçeği puan ortancası 155,99±146,45, en yüksek puan ortancası Nottingham Yaşam Kalitesi Ağrı alt boyutu ölçeği iken, en düşük puan ortancası uyku alt boyutudur (11,29±17,52).
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the depression, burnout and quality of life of healthcare professionals during the pandemic period. The sample of the study consisted of 410 volunteer healthcare workers who met the inclusion criteria. In the study, data were collected using demographic questions, Beck Depression Scale, Maslach Burnout Scale and Nottingham Quality of Life Scale. Ethics committee and institutional permissions were obtained for the research. Data analysis was done by Turcosa Analytics. Data analysis was done in numbers and percentages, Kolmogorov Smirnov Test, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test. In the study, healthcare workers' Beck Depression median score was 10.38±10.36, the highest Maslach Burnout scale score median was Personal Success sub- dimension (21.59±5.05), the lowest score median was depersonalization (5.59±3.27). is the lower dimension. Nottingham Quality of Life scale median score is 155.99±146.45, the highest score median is the Nottingham Quality of Life Pain subscale scale, while the lowest score median is the sleep subscale (11.29±17.52).