Çok küçük prematüre bebeklerde erken dönem bazı hemogram parametreleri ve akut faz reaktanları ile bronkopulmoner displazi gelişimi arasındaki ilişki
Relationship between some early hemogram parameters and acute phase reactants with bronchopulmonary dysplasia development in very preterm infants
- Tez No: 863123
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT EMRE CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Bronkopulmoner displazi (BPD) prematüre bebeklerin uzun süreli solunum ve oksijen desteği ihtiyacı ile tanımlanan en önemli akciğer morbiditesidir. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki gelişen teknoloji ile ilişkili olarak her geçen gün prematürelerin hayatta kalma oranlarında artış olması nedeniyle BPD oranları yıllar içinde düşme göstermemektedir. BPD için risk faktörleri prematüre doğum, solunum sisteminin matüritesini tamamlayamaması, oksijen ve solunum desteği kaynaklı barotravma, enfeksiyon, malnütrisyon, patent duktus arteriyozus gibi durumlardır. BPD, hastaların hastanede kalma sürelerinin uzamasına, hastalıklara yakalanma sıklığında artışa ve mortalitede artışa sebep olabilmektedir. Amaç: Bu çalışmada BPD'nin tanı ve tedavisinde erken fayda sağlayabilmek ve prognozu iyileştirmek için prematüre bebeklerde ilk gün bakılan hemogram ve enfeksiyon parametreleri ile BPD gelişimi ilişkisine bakmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01.09.2019 ile 31.12.2021 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi yenidoğan yoğun bakımda yatan 32 gestasyonel haftanın altında ve 1500 gramın altında doğum ağırlığına sahip prematüreler alınmıştır. Hasta bilgilerine hastane bilgi sisteminden ulaşıldı. Hastaların demografik bilgilerine (cinsiyet, gestasyon haftası, doğum ağırlığı vs.) ek olarak ilk 24 saat bakılan hemogram parametreleri (beyaz küre sayısı, nötrofil sayısı, NRBC), akut faz reaktanları (CRP, IL-6), ek oksijen veya yardımcı solunum ihtiyacına göre BPD gelişip gelişmediği ve BPD gelişmişse BPD evresi ayrıca mortalite durumu kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 368 hastanın 252'sinde (%68,5) BPD izlenmiş olup 116'sında (%31,5) BDP izlenmedi. BPD gelişenlerin içinde 93 hastada (%25.3) evre 1 BPD, 62 hastada (%17) evre 2 BPD, 97 hastada (%26.2) evre 3 BPD izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: BPD is a clinical pulmonary complication characterized by the prolonged need for respiratory and oxygen support in extremely premature infants.As a result of the advancements in technology in neonatal intensive care units, the survival rates of premature infants have been increasing steadily. Consequently, the rates of bronchopulmonary dysplasia (BPD) have not exhibited a decline over the years.The frequency of additional health problems increases due to the challenges faced by premature infants in the early stages of life. One of the commonly observed conditions among these is BPD. Risk factors for BPD include premature birth, incomplete maturation of the respiratory system, barotrauma due to oxygen and respiratory support, infections, malnutrition, and conditions such as patent ductus arteriosus. BPD can lead to prolonged hospital stays for patients, an increased frequency of contracting other illnesses, and an increase in mortality rates. Objective: In this study, our aim was to investigate the relationship between the initial day hemogram and infection parameters in premature infants and the development of bronchopulmonary dysplasia (BPD), with the goal of achieving early benefits in the diagnosis and treatment of BPD and improving prognosis. Materials and Methods: This study included 368 premature infants born with a gestational age below 32 weeks and a birth weight of less than 1500 grams, admitted to the neonatal intensive care unit of Ankara Bilkent City Hospital between September 1, 2019, and December 31, 2021. A total of 201 patients who experienced exitus within the first 28 days were excluded from the study. Our study was designed retrospectively, and patient information was retrieved from the hospital information system. In addition to demographic information (gender, gestational age, birth weight, etc.) of the patients, we recorded hemogram parameters within the first 24 hours (white blood cell count, neutrophil count, NRBC), acute-phase reactants (CRP, IL-6), the development of BPD based on the need for additional oxygen or assisted respiration, and if BPD occurred, the stage of BPD, and the mortality status. Results: Out of the 368 patients included in the study, BPD was observed in 252 (68.5%), while 116 (31.5%) did not develop BPD. Among those who developed BPD, 93 patients (25.3%) had stage 1 BPD, 62 patients (17%) had stage 2 BPD, and 97 patients (26.2%) had stage 3 BPD. When the findings were evaluated, birth weights and gestational weeks were found to be significantly lower in patients with Bronchopulmonary Dysplasia (BPD) compared to those without BPD (P < 0.001). When examining hemogram and acute phase reactants, a significant difference was observed in patients with bronchopulmonary dysplasia (BPD), with a lower white blood cell count (p: 0.009) and a higher IL-6 value (p: