Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 32 haftadan erken doğan bebeklerde patent duktus arteriozus sıklığı, tedavi yaklaşımları ve kısa dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of patent ductus arteriosus, treatment approaches and short-term results in babies born before 32 weeks of gestation in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 862832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL OKULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve amaç: Patent duktus arteriozus (PDA), fetal hayatta pulmoner arter ile aorta arasındaki geçişi sağlayan duktus arteriozusun (DA) doğumdan sonra kapanmaması olarak tanımlanmaktadır. Prematüre bebeklerde PDA'nın yönetimi halen tartışmalı bir konudur. Duktusu kapatmaya yönelik uygulanan farmakolojik tedavinin, morbiditeler ve mortalitede azaltma sağlamadığı gösterilmiştir. Ayrıca PDA'nın kendiliğinden kapanma oranının yüksek olması, özellikle küçük gebelik haftalarında doğan bebeklerde uygulanan farmakolojik tedavinin PDA'yı kapatmada etkili olmadığı ve farmakolojik tedavilerden kaynaklanabilecek yan etkiler nedeniyle, PDA'nın konservatif izlemi yönünde eğilim giderek yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızda 32. gebelik haftasından (GH) erken doğmuş ve orta-geniş PDA saptanan bebeklerde tedavi yaklaşımlarının ve zamanlamasının, taburculukta açık PDA oranı, prematürite morbiditeleri ve mortalitesi, PDA ligasyonuna gidiş ve ilaç yan etkisi üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 01.01.2016 ile 31.05.2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde (AÜTFH) doğup yenidoğan yoğun bakım ünitesine (YYBÜ) yatırılan ve dış merkezde doğup yaşamın ilk 24 saat içinde AÜTFH YYBÜ'ne sevk edilen 32. GH'dan küçük prematüre bebeklerden ekokardiyografi (EKO) ile PDA saptanan bebekler dahil edildi. Hastalara ait maternal, antenatal, natal ve YYBÜ izlemleri hasta dosyaları ve hastanenin elektronik bilgi sisteminden retrospektif olarak incelendi. Orta-geniş PDA saptanan hastalar, konservatif izlem veya farmakolojik tedavi alanlar olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Çalışma grubunda
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Patent ductus arteriosus (PDA) is defined as the failure of the closure of ductus arteriosus (DA) after birth, which provides the passage between the pulmonary artery and aorta in fetal life, The management of PDA in premature infants is still a controversial issue. Pharmacologic treatment to close the ductus has not been shown to reduce morbidity and mortality. In addition, due to the high rate of spontaneous closure of PDA, the fact that pharmacologic treatment is not effective in closing the PDA especially in infants born at small gestational weeks and the side effects that may arise from pharmacologic treatments, the trend towards conservative management of PDA is becoming more common. In our study, we aimed to compare the effects of treatment approaches and timing on the rates of open PDA at discharge, morbidities, mortality and PDA ligation, and drug side effects in infants born before 32 weeks gestation and those with moderate-to-large PDA. Materials and methods: Between 01.01.2016 and 31.05.2022, infants born less than 32 weeks of gestational age at Ankara University Faculty of Medicine Hospital (AUTFH) and admitted to the NICU, and out-born premature infants who were referred within the first 24 hours of life, and who had PDA detected by ECHO were included in our study. Maternal, antenatal, natal and NICU follow-ups of the patients were retrospectively analyzed from patient files and the electronic information system of the hospital. Patients with moderate-to-large PDA were divided into two groups as those who received conservative management or pharmacologic treatment. In the study group, the effects of conservative management and pharmacologic treatment were evaluated in those born at