Pediatrik epilepsi hastalarında antiepileptik tedavi kesimi sonrası nöbet tekrarı oranı ve nöbet tekrarına etki eden faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of seizure recurrence rate and factors affecting seizure recurrence in pediatric epilepsy patients after discontinuation of antiepileptic treatment
- Tez No: 863128
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN, DOÇ. DR. MÜJGAN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı epilepsisinde antiepileptik ilaç kesilmesi sonrası rekürrens oranlarını ve nöbet tekrarını etkileyen risk faktörlerini retrospektif olarak değerlendirmektir. Materyal ve Metod: En az iki yıllık nöbetsiz izlem sonrası antiepileptik ilaç tedavisi kesilen 262 hasta değerlendirilmeye alınmıştır. İlaç kesimi sonrası nöbeti tekrarlayan hastalar relaps grubu, nöbeti tekrarlamayanlar ise remisyon grubu olarak değerlendirilmiştir. Antiepileptik ilaç kesiminin ardından hastalar en az 1 yıl izlenmiştir. Relapsa neden olabilecek faktörler incelenmiştir. Bulgular: Çalışma grubuna alınan hastaların %25,5'i relaps, %74,5'i remisyondaki hastalardan oluşuyordu. Yapısal anormallik, nöbet başlangıç yaşının 5 yaşın altında olması, kraniyal MRG anormalliği, tanı anındaki EEG anormalliği, nörolojik defisitin olması, politerapi, 10 dakikadan uzun süren nöbetin olması gibi faktörler tek değişkenli analizlerde risk faktörü olarak bulunmuştur. Kraniyal MRG anormalliği, 10 dakikadan uzun süren nöbet ve nöbet başlangıç yaşının 5 yaşın altında olması çok değişkenli analizlerde relaps için risk faktörleri olarak bulunmuştur. Tartışma: Çalışmamızda relapsa etki eden risk faktörleri daha önce yapılan birçok çalışmadaki sonuçlarla benzer bulunmuştur. Nöbet başlangıç yaşının 5 yaşın altında olması, kraniyal MR anormalliği ve 10 dakikadan uzun süren nöbet olması relaps için çok değişkenli analizlerde risk faktörleri olarak bulunmuştur. Sonuç: Kraniyal MR anormalliği, 10 dakikadan uzun süren nöbet varlığı ve nöbet başlangıç yaşının 5 yaşın altında olması relaps açısından en önemli risk faktörleri olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively evaluate recurrence rates and risk factors affecting seizure recurrence after discontinuation of antiepileptic drugs in childhood epilepsy. Material and Methods: 262 patients whose antiepileptic drug treatment was discontinued after at least two years of seizure-free follow-up were evaluated. Patients whose seizures recurred after drug discontinuation were considered as the relapse group, and those whose seizures did not recur were considered as the remission group. After discontinuation of antiepileptic medication, patients were followed for at least 1 year. Factors that may cause relapse were examined. Results: Of the patients included in the study group, 25.5% were relapsed and 74.5% were in remission. Factors such as structural abnormality, seizure onset age under 5 years, cranial MRI abnormality, EEG abnormality at diagnosis, presence of neurological deficit, polytherapy, and seizure lasting longer than 10 minutes were found to be risk factors in univariate analyses. Cranial MRI abnormality, seizure lasting more than 10 minutes, and seizure onset age under 5 years were found to be risk factors for relapse in multivariate analyses. Discussion: In our study, the risk factors affecting relapse were found to be similar to the results of many previous studies. Seizure onset age under 5 years of age, cranial MRI abnormality, and seizures lasting longer than 10 minutes were found to be risk factors for relapse in multivariate analysis. Conclusion: Cranial MRI abnormality, seizure lasting more than 10 minutes, and seizure onset age under 5 years were found to be the most important risk factors for relapse.