Migren şiddetinin eser element ve ağır metal düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between migraine severity and trace elements/heavy metals levels
- Tez No: 863126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ VE HİPOTEZ: Sık görülmesi, oluşturduğu dizabilite ve yüksek acil başvuru sayıları nedeniyle migren önemli bir sağlık problemidir. Yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen patofizyolojisi net olarak tanımlanamamıştır. Migrene bağlı dizabilite hastalık şiddetinin bir göstergesidir. Migren Dizabilite Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) bu amaçla kullanılan, geçerliliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Eser element ve ağır metal (EEAM) düzeylerinin baş ağrısı ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Migren patofizyolojisinde EEAM düzeylerinin yeri ise henüz net olarak ortaya konmamıştır. Çalışmamızda akut migren ataklı hastaların EEAM düzeylerini belirlemeyi ve MIDAS başta olmak üzere migren şiddeti ile ilgili parametrelerle ilişkisini göstermeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışma Yozgat Bozok Üniversitesi Acil Servise akut migren atak ile başvuran 60 hasta ve 60 sağlıklı kontrol olmak üzere 120 katılımcıyla gerçekleştirildi. İndüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektrometresi tekniğiyle tam kanda 7 ağır metal (arsenik, kadmiyum, kobalt, kurşun, cıva, nikel, kalay) ve 8 eser element (antimon, krom, bakır, demir, magnezyum, manganez, molibden, çinko) düzeyleri ölçüldü ve veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. İstatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE and HYPOTHESIS: Due to its high prevalence, significant disability, and high number of emergency admissions, migraine is a major health problem. Despite numerous studies, its pathophysiology remains unclear. Disability related to migraine is an indicator of disease severity. The Migraine Disability Assessment (MIDAS) is a validated method used for this purpose. It is known that trace element and heavy metal (TEHM) levels are associated with headaches. However, the role of TEHM levels in migraine pathophysiology has not been clearly elucidated. In our study, we aimed to determine the TEHM levels in patients with acute migraine attacks and to demonstrate their relationship with parameters related to migraine severity, particularly MIDAS. METHODS: The study was conducted with 120 participants, including 60 patients presenting to the Emergency Department of Yozgat Bozok University with acute migraine attacks and 60 healthy controls. The blood levels of 7 heavy metals (arsenic, cadmium, cobalt, lead, mercury, nickel, tin) and 8 trace elements (antimony, chromium, copper, iron, magnesium, manganese, molybdenum, zinc) were measured using inductively coupled plasma mass spectrometry and compared between the groups. A p value