Bir üniversite hastanesinin dahiliye polikliniklerine başvuran geriatrik hastalarda ihmal, istismar durumunun ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of neglect, abuse and related factors in geriatric patients admitting to the internal medicine policinics of a university hospital
  1. Tez No: 863130
  2. Yazar: MEHMET CAN ERİŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARAARSLAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: İhmal ve istismar yaşlı popülasyonda tespit edilmesi zor olmasına rağmen sık görülen, yaşlıyı klinik ve psikolojik olarak son derece olumsuz etkileyen bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmamızda bir üniversite hastanesinin dahiliye polikliniklerine başvuran geriatrik hastalarda ihmal ve istismar durumunun ve bu durum ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 30.02.2023 ve 1.1.2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine ayaktan başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan hastalar rastgele örneklem yöntemi ile dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalara yüz yüze görüşme tekniği ile anket ve ölçekler uygulanmıştır. Tüm hastalara kapsamlı geriatrik değerlendirme yapılmıştır. İhmal ve istismar vakalarının değerlendirilmesi için Geriatrik İstismar Ölçeği (GİÖ), Hwalek-Sengstock Yaşlı İstismarı Tarama Testi , İstismara Açıklık Tarama Testi (VASS) uygulanmıştır. İstismar alt tiplerini saptama olanağı verdiği için GİÖ, istismar varlığını belirlemede referans test olarak kabul edilmiştir. Katılımcılar istismar varlığına göre gruplanarak sosyodemografik veriler, klinik özellikler ve geriatrik sendromlar açısından karşılaştırılmıştır. Çalışma verileri SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 70,78±4,72 olan 110 hasta (%50,9'u erkek) dahil edilmiştir. GİÖ ölçeği referans alınarak katılımcıların 30'unda (%27,3) istismar tespit edilmiştir. En fazla psikolojik istismar (%20,9) görülürken en az cinsel istismar (%0,9) saptanmıştır. İstismar olan ve olmayan gruplar arasında sosyodemografik veriler açısından fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Neglect and abuse, although difficult to detect in the elderly population, are prevalent public health issues that have profoundly negative clinical and psychological impacts on the elderly. Our study aimed to evaluate the incidence of neglect and abuse among geriatric patients presenting to the internal medicine clinics of a university hospital, as well as the associated factors with these conditions. Materials and Methods: Patients who met the inclusion criteria and presented to the Internal Medicine outpatient clinics of Mersin University Hospital between January 30, 2023, and January 1, 2024, were randomly sampled and included in the study. Participants in the study were administered surveys and scales using face-to-face interview techniques. Comprehensive geriatric assessment was conducted for all patients. For the evaluation of neglect and abuse cases, the Geriatric Mistreatment Scale , Hwalek-Sengstock Elder Abuse Screening Test, and Vulnerability to Abuse Screening Scale (VASS) were administered. Due to its capability to identify subtypes of abuse, the GMS was considered as the reference test for detecting the presence of abuse. Participants were grouped based on the presence of abuse, and comparisons were made in terms of sociodemographic data, clinical characteristics, and geriatric syndromes. The study data were analyzed using the SPSS 26 statistical software package. Results: The study included 110 patients(50.9% were male) with a mean age of 70.78 ± 4.72 years. Based on the GMS scale as a reference, abuse was identified in 30 participants (27.3%). The highest incidence was observed in psychological abuse (%20,9), while the lowest was noted in sexual abuse. (%0,9) No differences were observed between the groups with and without abuse in terms of sociodemographic data.