Suriyeli ve Türk öğrencilerde robotik STEM uygulamalarının etkililiğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of effectiveness of robotic STEM applications in Syrian and Turkish students
  1. Tez No: 863131
  2. Yazar: YAKUP ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı Suriyeli ve Türk öğrencilerin fene yönelik tutumlarında ve okula bağlılığın psikolojik bağlılık alt boyutunda robotik STEM uygulamalarının etkisini incelemek ve bu kapsamda öğrenci profilleri oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen bu çalışma Gazi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından“Doktora Tez Projesi”desteklenmiş ve finanse edilmiştir (Proje Kodu:SDK-2021-7123) . Bu bağlamda 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara ili Mamak ilçesinde yer alan bir devlet ortaokulunun yedinci sınıf kademesinde öğrenim gören 67 öğrenci ile 12 hafta süren Arduino setlerle STEM temelli robotik uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu olarak 3 grup (Grup1, Grup2, Karma) ile çalışılmıştır. Yalnızca Türk öğrencilerden oluşan grup (Grup1), yalnızca Suriyeli öğrencilerden oluşan grup (Grup2) ve Türk ve Suriyeli öğrencilerin bir arada bulunduğu gruplarda (Karma) eş zamanlı olarak uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin var olan durum değerine en yakın olduğu, nitel ve nicel verilerin avantajlarını bir arada görmeye yarayan nicelden nitele sıralı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında zayıf deneysel tek grup ön test-son test deseni kullanılırken nitel bölüm için iç içe geçmiş çoklu durum araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırma sonucunda uygulama öncesinden uygulama sonrasına öğrencilerin fene yönelik tutumları incelendiğinde Grup1, Grup2 ve Karma gruplarda ön testten son teste anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Öte yandan yapılan analizler sonucunda gerçekleştirilen uygulamaların gruplar arası bir farklılık oluşturmadığı, ancak ölçüm ana etkisinin her üç grup için de anlamlı biçimde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bir diğer bağımlı değişken olan okula bağlılığın psikolojik alt boyutuna R-STEM-U'nun etkisi incelendiğinde ön testten son teste farklılığın incelenmesi sonucunu Grup2 ve Karma grupta anlamlı bir farklılık gözlemlenirken, Grup1'de yer alan öğrencilerin okula bağlılıklarında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen veriler ışığında öğrencilerin Fene Yönelik Tutum ölçeğinden ve Okula Bağlılık ölçeğinden aldıkları puanlara göre kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda öğrencilerin 2 farklı kümede kümelendiği belirlenmiştir. Araştırmanın nitel verileri her gruptan bu kümeleri temsil eden 4'er katılımcı olmak üzere toplam 12 katılımcıdan toplanmış ve elde edilen verilerin nicel verileri destekler nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of robotic STEM applications on Syrian and Turkish students' attitudes towards Science and the psychological commitment sub-dimension of school attachment and to create student profiles in this context. This study, carried out for his purpose, was supported and financed by Gazi University Scientific Research Projects Unit as a“Doctoral Thesis Project”(Project Code: SDK-2021-7123). In this context 12-week practices were carried out with 67 students studying in the seventh grade of a public secondary school in Mamak district of Ankara province in the 2021-2022 academic year. The study group consisted of 3 groups (Group1, Group2, Mixed). Applications were carried out simultaneously in the group consisting only of Turkish students (Group1), the group consisting of only Syrian students (Group2) and the groups consisting of Turkish and Syrian students together (Mixed). In the research, the sequential mixed research method, from quantitative to qualitative, was used, in which the data obtained was closest to the existing situation value and which served to see the advantages of qualitative and quantitative data together. While a poor experimental single group pretest-posttest design was used in the quantitative part of research, a nested multiple case study design was used for the qualitative part. As a result of research, when students' attitudes toward science were examined from before to after the application, it was determined that there was a significant difference from pre-test to post-test in Group1, Group2 and Mixed group. On the other hand, as a result of the analysis, it was concluded that the applications performed did not create a difference between groups, but the main effect of the measurement differed significantly for all three groups. When the effect of R-STEM-U on the psychological sub-dimension of school attachment, which is another dependent variable,was examined, it was concluded that while a significant difference was observed in the Group2 and Mixed group as a result of examining the difference from pre-test to post-test, there was no significant difference in the school attachment of the students in Group1. In the light of the data obtained, cluster analysis was carried out according to the scores the students received from the Attitude towards science scale and School Commitment scale. As a result of the analysis, it was determined that the students were clustered in 2 different clusters. Cluster-1 is those with high Attitude towards science final scores and School commitment final scores, and Cluster 2 is those with low attitude and engagement scores. The qualitative data of the research were collected from a total of 12 participants, 4 participants from each group representing these cluster, and it was concluded that the data obtained supports the quantitative data.