Epilepside obsesif-kompulsif belirtiler; dissosiyasyon ve impulsivite ile ilişkisi
Obsessive-compulsive symptoms in epilepsy; relationship with dissociation and impulsivity
- Tez No: 863142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM, PROF. DR. DENİZ TUNCEL BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Epilepsi hastalığına, anormal davranışlar, farklı kişilik özellikleri, emosyonel, davranışsal, zihinsel ve sosyal sorunlar eşlik edebilir. Bir çalışmada, tedaviye dirençli epilepsinin yaklaşık %70 oranında ruhsal bozukluklarla birlikteliği bildirilmiştir. Sıklıkla depresyon ve anksiyete bozukluklarının gözlendiği, daha az oranda obsesif-kompulsif belirtilerin de gözlendiği bildirilmiştir. Bazı çalışmalar ise dissosiyasyonla OKB arasındaki muhtemel ilişkiye dikkat çekmektedir. Bazı çalışmalarda nöbetlerle ilgili değişkenler, dürtüsellik toplam puanı ve alt ölçek puanlarıyla anlamlı düzeyde ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda jeneralize ve fokal epilepsi tanılı hastalarda obsesif ve kompulsif belirtilerle dissosiyasyon ve dürtüselliğin ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Yaygın literatürde daha önce bizimle aynı konuyu araştıran çalışma bulunamamıştır. Gereç ve yöntem: KSÜ Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğine başvuran 18-65 yaş arası ve ILAE kriterlerine göre tanı alan, 59 fokal epilepsi hastası, 62 jeneralize epilepsi hastası ve 62 sağlıklı bireye“bilgilendirilmiş gönüllü onam formu”nun bir nüshası elden verilerek veya çevrimiçi doldurmaları sağlanarak rızaları alınmıştır. Tüm gönüllüler depremden etkilenme bilgilerini de içeren sosyodemografik veri formu; Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21); revize-Padua Envanteri (PI-R); Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), Van Obsesyonel Dissosiyasyon Ölçeği (VODÖ) ve Barratt Dürtüsellik Ölçeğini (BIS-11) yanıtlamışlardır. Ayrıca araştırmamızda epilepsi tanısıyla tedavi gören bireylerde ilk görüşmeden sonraki 3. ay izlemlerinde obsesif ve kompulsif belirtiler, dissosiyasyon ve dürtüsellik açısından tekrar değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22 paket programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, epilepsinin daha düşük eğitim düzeyiyle ve daha fazla sigara kullanımıyla ilişkili olabileceği çalışmamızla bir kez daha gösterilmiştir. Jeneralize ve fokal epilepsi alt tipleri arasında bu açıdan fark gözlenmemiştir. Diğer sosyodemografik veriler açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Epilepsi ile birlikte en sık görülen psikiyatrik semptomların literatürle uyumlu olarak depresif belirtiler ve anksiyete belirtilerinin olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte stres belirtilerinin de belirgin oranda fazla olduğu gözlenmiştir. Epilepsi hastalarında motor dürtüselliğin sağlıklı kontrollerden anlamlı düzeyde fazla olduğu gözlenmiştir. Tüm gruplarda obsesif kompulsif belirtiler büyük ölçüde diğer obsesif-kompulsif belirtiler, anksiyete, dissosiyatif belirtiler, obsesyonel absorbsiyon, obsesyonel depersonalizasyon/derealizasyon, obsesyonel amnezi ve dikkat dürtüselliğiyle ilişkili bulunmuştur. Tüm gruplarda VODÖ'nün tüm puanlarının, depresyon, anksiyete, dürtüsellik haricinde obsesyon-kompulsiyon belirtileri ve dissosiyasyon belirtileriyle beraberliği gözlenmiştir. Sonuç: Epilepsi ile obsesif-kompulsif belirtilerin, dissosiyatif yaşantıların, obsesyonel dissosiyasyonun ve genel dürtüsellik belirtilerinin gruplar arasında anlamlı bir farklılığı olmadığı bulunmuştur. Hem epilepsinin kendisinin hem de tedavide kullanılan nöbet önleyici ilaçların meydana getirdiği bilişsel fonksiyonlar üzerinde oluşabilecek olumsuz etkilerin anket doldururken dikkate alınması gerekmektedir. Aynı zamanda nöbet önleyici ilaç kullanımının psikiyatrik semptomları iyileştirebileceği ya da baskılayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Depremin insanlar üzerinde TSSB oluşturmasa dahi birçok ruhsal soruna yol açabileceği ve bu durumun hasta grupla sağlıklı grup arasındaki karşılaştırmayı etkileyebileceği göz önünde bulundurularak sonraki çalışmalarda travma faktörünün değerlendirildiği çalışmalar, konuyla ilişkili tartışmalara önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Epilepsy can be accompanied by abnormal behaviors, different personality traits, emotional, behavioral, mental, and social issues. In a study, the comorbidity of treatment-resistant epilepsy with psychological disorders has been reported to be approximately 70%. Depression and anxiety disorders are commonly observed, with obsessive-compulsive symptoms being less frequent. Some studies also draw attention to a potential relationship between dissociation and OCD. In some studies, variables related to seizures have been significantly associated with impulsivity total scores and subscale scores. Our study aimed to investigate the relationship between obsessive and compulsive symptoms, dissociation, and impulsivity in patients diagnosed with generalized and partial epilepsy. No previous study in the literatüre has investigated the same topic as ours. Materials and Methods: A total of 59 patients with focal epilepsy, 62 patients with generalized epilepsy, and 62 healthy individuals between the ages of 18-65, diagnosed according to ILAE criteria and presenting to the Neurology Clinic of Kahramanmaraş Sutcu Imam University Faculty of Medicine, were recruited. Informed consent was obtained from all participants either by providing a hard copy of the informed consent form or by allowing them to fill it out online. All volunteers completed a socio-demographic data form, including information on earthquake impact; the Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-21); Padua İnventory-revised (PI-R); Dissociative Experiences Scale (DES); Van Obsessional Dissociation Questionnaire (VOD-Q); and Barratt İmpulsiveness Scale (BIS-11). Additionally, obsessive and compulsive symptoms, dissociation, and impulsivity were reassessed in individuals receiving treatment for epilepsy during the 3-month follow-up after the initial consultation. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS 22 software package. Findings: Our study once again demonstrated an association between epilepsy and lower educational levels, as well as increased smoking habits. No significant differences were observed between subtypes of generalized and focal epilepsy in this regard. There were no significant differences observed in other socio-demographic variables. Consistent with the literature, the most commonly observed psychiatric symptoms accompanying epilepsy were depressive and anxiety symptoms. However, a significant increase in stress symptoms was also noted. Motor impulsivity was found to be significantly higher in epilepsy patients compared to healthy controls. Obsessive-compulsive symptoms were largely associated with other obsessive-compulsive symptoms, anxiety, dissociative symptoms, obsessional absorption, obsessional depersonalization/derealization, obsessional amnesia, and attention impulsivity across all groups. Additionally, the association of all scores of VOD-Q with obsessive-compulsive symptoms and dissociative symptoms, except for depression, anxiety, and impulsivity, was observed in all groups. Conclusion: Our study found no significant differences in obsessive-compulsive symptoms, dissociative experiences, obsessional dissociation, and general impulsivity between groups with epilepsy. It is important to consider the potential negative effects of both epilepsy itself and antiepileptic drugs used in treatment on cognitive functions when completing surveys. Additionally, the possibility that antiepileptic drug use may alleviate or suppress psychiatric symptoms should be taken into account. Although earthquakes may not induce post-traumatic stress disorder in individuals, they can lead to various mental health problems, which should be considered in comparing patient and healthy control groups in future studies. Studies evaluating the trauma factor in subsequent research will contribute significantly to discussions related to the topic.