Beylikler dönemi Konya'sında tasavvufi hayat
Mystical life in Konya during the principalities period
- Tez No: 863160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Konya, tarihî süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Tarihin her döneminde önemini koruyan Konya, bilhassa XIII. yüzyılda siyasi, askerî ve dinî anlamda en canlı dönemini yaşamıştır. Moğol İstilası'nın önünden Anadolu'ya ve Konya'ya gelen göç kitleleri, Konya'nın tarihî yapısını da etkilemiştir. Dinî yaşamın oluşmasında bu göç kitleleri arasında bulunan dervişlerin mühim yeri olmuştur. Nitekim İslam dünyasındaki birçok tarikatın temsilcisine Konya'da rastlanılmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti'nin tarih sahnesinden çekilmesinin ardından Konya'da Karamanoğlu Beyliği hüküm sürmüştür. Siyasi ve askerî anlamda birçok mücadeleler yaşanmasına rağmen ilmî, kültürel ve dinî hayatın canlılığı dikkat çeker. Nitekim Selçuklu Sultanları'nın ulema ve meşâyihe gösterdiği saygıyı, Karamanoğlu idaresi devam ettirmiştir. Buda dinî-tasavvufi yaşamın hareketliliğine katkı sağlamıştır. Çalışmamızda Beylikler Dönemi Konya'sında bulunan tarikatlar, mutasavvıflar ve bunların Konya'nın dini-tasavvufî yaşamına etkileri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Konya is a city that has hosted many civilizations throughout history. Konya, which maintains its importance in every period of history It experienced its most active period in terms of politics, military and religion, especially in the 13th century. The masses of immigration coming to Anatolia and Konya from the Mongol invasion also affected the historical structure of Konya. Dervishes among these migration masses played an important role in the formation of religious life. As a matter of fact, representatives ofmany sects in the Islamic world were encountered in Konya. After the Anatolian Seljuk State withdrew from the stage of history, Karamanoğlu Principality ruled in Konya. Although there were many political and military struggles, the liveliness of scientific, cultural and religious life attracts attention. As a matter of fact, the Karamanoğlu Rulers continued the respect shown by the Seljuk Sultans to the ulama and sheikhs. This contributed to the dynamism of religious-mystical life. In our study, the sects in Konya during the Principalities Period, Sufis and their reflections on Konya life will be discussed.