Ebû Dâvûd'un Kitâbü's-Sünne özelinde itikadi konulara yaklaşımı
Abu Dawud's approach to theological creed argument in particular to the Kitab al-Sunnah
- Tez No: 863180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İslam tarihinde Hz. Osman'ın şehadeti ile başlayan fitne olayları, İslam'da ilk mezhepleşmeye sebep olmuş ve bâtıl mezheplerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ehl-i hadis âlimleri, bâtıl mezheplerin yarattığı hurafe düşüncelerle mücadele etmiş ve bunlara cevaben eserler yazmışlardır. Bu noktada alimler sünnete uygun olarak sahih iman şeklini ortaya koyacak eserler yazmışlardır. Bu türde yazılan eserlerden biri de Kitâbü's-Sünne'dir. Bu eserlerde müellifler, sünnete uygun olan doğru inanç sistemini anlatmaya çalışmış ve yanlış inanç şekillerini eleştirmişlerdir. Ebû Dâvûd, Kitâbü's-Sünne adlı eserinde itikadi anlayışını ortaya koymuş ve bâtıl mezheplerin görüşlerini eleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In the history of Islam, the sedition events that started with the martyrdom of Osman caused for the first sectarianization in the Islam and caused the emergence of superstitious sects. Scholars belonging to the Ahl al-Hadith struggled against the superstitious thoughts created by the superstitious sects and wrote works in response to them. At this point, scholars have written works to reveal the correct form of belief in accordance with the Sunnah. One of these types of works written is Kitabü's-Sünne. In these works, the authors revealed the correct belief system that complies with the Sunnah and criticized wrong forms of belief. Abu Dawud, in his work called Kitab al-Sunnah, revealed the sound belief and criticized the views of heretical sects.