The Postmodern Fulcrum of Mark Ravenhill's Some Explicit Polaroids and Martin Crimp's Attempts on Her Life in the light of Zygmunt Bauman's sociology
Zygmunt Bauman'ın sosyolojisi ışığında Mark Ravenhill'in 'Some Explicit Polaroids' ve Martın Crımp'in Attemps on Her Lıfe adlı oyunlarının postmodern dayanak noktası
  1. Tez No: 863179
  2. Yazar: YAREN ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, durmaksızın modernleşme gayesinin bir getirisi olarak postmodern parçalanmış bireye odaklanmış ve varolduğu atmosferi sosyal ve estetik açıdan analiz etme amacıyla 1990'ların İngiliz Tiyatrosundan iki çarpıcı oyunu incelemiştir: Martin Crimp'in Yaşamı Üzerine Teşebbüsler ve Mark Ravenhill'in Bazı Açık Polaroidler. Toplumsal düzene radikal bir başkaldırının getirisi kimlik bunalımının ve belirsizliğin zirvede olduğu her iki oyunu da incelemeden önce, tiyatro metinleri aracılığıyla iletilen imgelerin, toplumda karşılığını ve bu imaların arka planını anlamak için Zygmunt Bauman'ın akışkan modernite ve akışkan toplum kavramları başta olmak üzere toplum anlayışı araştırılmış ve Bauman sosyolojisinden faydalanılmıştır. Postmodern tasvirlerde, tüketim toplumu ve küreselleşme üzerine Baumancı tahlillere başvurulmuştur. Bu tahliller, modern bireyin hapsolduğu dünyada bir kaçış aradığını ortaya koymuştur. Bu kaçışın yarattığı kriz ise postmodern topluma zemin oluşturmuştur. Bunun yanı sıra, bu tiyatro eserlerini Bauman merceğinden incelemek, postmodernizm ile çağdaş toplumsal yapılar arasındaki karmaşık etkileşime dair içgörüler sağlamıştır. Postmodernite ve estetik bağlamında incelenen bu oyunlar, parçalanmış dünyaya ve bireye ayna niteliğinde olan tiyatronun önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focused on the postmodern fragmented individual as a result of the aim of constant modernization and examined two striking plays from the British Theatre of the 1990s with the objective of analyzing the atmosphere in which it exists from a social and aesthetic perspective: Martin Crimp's Attempts on Her Life and Mark Ravenhill's Some Explicit Polaroids. Before delving into the examination of these two plays, an exploration of societal understanding, utilizing concepts such as Zygmunt Bauman's liquid modernity and liquid society, was undertaken to comprehend the societal resonance of images conveyed through theatrical texts and the background of these implications. The sociological perspective of Bauman was employed in this regard. For the analysis of postmodern depictions, Bauman's insights on consumer society and globalization were referred to. These analyses revealed that in the world where the modern individual is confined, there is a quest for escape. The crisis created by this escape has paved the way for a postmodern society. Further, studying these theatrical works through Bauman's lens revealed perspectives on the complex interaction of postmodernism and contemporary social structures. When examined in the context of postmodernity and aesthetics, these plays emphasized the significance of theatre as a mirror for the fragmented world and individual.