Jacques Delecluse'un 'Douze Etudes' klasik trampet eserinin icrasında Amerikan rudımental drummıng tekniğinin kullanımı
The use of the American rudimental drumming technique in the performance of Jacques Delecluse's classical snare drum work 'Douze Etudes'
- Tez No: 863184
- Danışmanlar: PROF. MUZAFFER ÖZGÜ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzikte Yormuculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez Fransız vurmalı çalgılar ekolünün önemli bestecilerinden Jacques Delécluse'un 12 Etüt eserini Amerikan stili rudimentler bakış açısıyla inceleyerek rudiment kullanımının klasik trampet icrası ve eğitiminde yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu tezin problemi“Eser rudimentlerle nasıl ilişkilendirilebilir ?”sorusudur. Bu çalışmada Jacques Delécluse'un kariyeri, enstrümancılığı ve besteciliği ile ilgili bilgilere kendisi, öğrencileri ve meslektaşları ile yapılan röportajlar ile yer verilmiştir. Avrupa'da 16. Yüzyılda trampet icracılarının ordulara verilecek komutları iletmek amacı ile icra ettikleri ritim kalıpları olan rudimentlerin, İngiliz birliklerinin Amerika'ya varması ile kıtaya yayılması nedenleri ile Amerikan ve Fransız stillerinin köken bakımından ortak noktaları olduğu, bu ritim kalıpları ve kombinasyonlarının oluşturduğu rudimentlerin zaman içerisinde trampet eğitimi ve icrası için“alfabe”konumuna geldiği, doğru uygulandığında tüm stiller üzerinde fayda sağlayacak bir çalışma prensibi ile birlikte farklı stillere ortak bakış açıları geliştirilebileceği vurgulanmaktadır. Bu iki stilin günümüzde zıt algılanmasına karşın kökenleri açısından barındırdıkları ortak noktaları, farkları ve bu bakış açılarının eser üzerindeki yansımalarını incelenmiştir. Eseri rudimental bakış açısı ile incelemek için her bir etüt içerdiği rudimentlere ayrıştırılmış, her bir etüt içerisinde kaç çeşit rudiment kullanıldığı ve hangi rudimentin en çok kullanıldığı bu ayrıştırma sonucunda listelenmiştir. Bu ayrıştırma neticesinde hangi etüt için hangi rudiment ya da hangi rudiment için hangi etüdün çalışılması gerektiğine dair izlenimler, eserin rudimental çalışma prensipleri kullanılarak prova edilmeden önce ve sonrasında birlikte çalışıldığı prova süreçleri sonucunda aktarılmış, çalışma prensipleri ile ilgili bilgiler ve tavsiyeler paylaşılmıştır. Çalışmanın bütününe bakıldığında Jacques Delécluse'un 12 Etüt eseri üzerinden yapılan incelemeler sonucunda, köken olarak ortak noktalar barındıran iki farklı stilin doğru çalışma prensipleri ile uygulandığında birbirlerine faydalı olacakları, rudimental bakış açısının klasik trampet icrası üzerinde olumlu etki yaratacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the widespread use of rudiments in classical snare drum performance and training by examining the 12 Etudes of Jacques Delécluse, one of the important composers of the French percussion school, from the perspective of American style rudiments. The problem of this thesis is“How can the artifact be associated with rudiments?”is the question. This success was given through interviews with Jacques Delécluse, his career, his instrumentalism and his experts. Rudiments, which are rhythm patterns performed by trumpet players in Europe in the 16th century in order to convey commands to the armies, have common roots in the American and French styles due to the spread of the British troops to the continent after the arrival of the British troops, and the rudiments formed by these rhythm patterns and combinations have evolved over time. It is emphasized that it has become the“alphabet”for snare drum training and performance, and that common perspectives on different styles can be developed with a working principle that will benefit all styles when applied correctly. Although these two styles are perceived as opposites today, their common points in terms of their origins, their differences and the reflections of these perspectives on the work have been examined. In order to examine the work from a rudimental perspective, each study was separated into the rudiments it contained, how many types of rudiments were used in each study and which rudiment was used the most were listed as a result of this separation. As a result of this separation, impressions about which rudiment should be studied for which etude, or which etude should be studied for which rudiment, were conveyed as a result of the rehearsal processes in which the piece was worked together before and after it was rehearsed using rudimental working principles, and information and recommendations about working principles were shared. When we look at the whole study, as a result of the examination of Jacques Delécluse's 12 Etudes, it has been observed that two different styles, which have common points in origin, will be beneficial to each other when applied with the correct working principles, and that the rudimental perspective will have a positive effect on classical snare drum performance.