Sağlık çalışanlarının organ nakli ve bağışı hakkında bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi: İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Evaluation of health care professionals' knowledge and attitudes about organ transplantation and donation: The case of a training and research hospital in Istanbul
- Tez No: 863191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÇONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının organ bağışına yönelik bilgi ve tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaç kapsamında araştırmaya rastgele örnekleme yöntemiyle 354 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Araştırmada veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Organ Doku Bağışı ve Nakli Konusunda Bilgi Düzey Ölçeği ve Organ Bağışı Tutum Ölçeği yardımıyla elde edilmiştir. Araştırmaya dahil olan sağlık çalışanlarının %73,2'si kadındır. Sağlık çalışanlarının %27,7'si bekar ve %65,8'si evlidir. Sağlık çalışanlarının %61'i 26-40 yaş ve %28,8'i 40 yaş üstüdür. Eğitim durumu %25,1 oranında ön lisans ve %41,2 oranında lisans olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the factors affecting the knowledge and attitudes of healthcare professionals towards organ donation. For this purpose, 348 healthcare workers were included in the study by random sampling method. Data in the study were obtained with the help of the Sociodemographic Information Form, Knowledge Level Scale on Organ Tissue Donation and Transplantation and Organ Donation Attitude Scale. 73.2% of the healthcare professionals included in the research are women. 27.7% of healthcare workers are single and 65.8% are married. 61% of healthcare workers are 26-40 years old and 28.8% are over 40 years old. Education level was found to be associate degree in 25.1% and bachelor's degree in 41.2%.