L tipi matris ve çeklist - birincil risk analizi yöntemleri kullanarak okullardaki risklerin ve olası etkilerinin belirlenmesi
L-type matrix and checklist - determination of risks and possible effects in schools using primary risk analysis methods
  1. Tez No: 863190
  2. Yazar: NURAY KÖK SEVDALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Okullarda güvenli ve sağlıklı olmayan tehlikeli durumlar nedeni ile zaman zaman beklenmeyen kazalar yaşanmakta ve bu kazalar neticesinde istenmeyen kayıplar meydana gelmektedir. Eğitim çağındaki öğrencilerin güvenli bir ortamda eğitim görmelerinin önemi göz önüne alınarak bir Anadolu Lisesinde risk değerlendirmesi hazırlanmıştır. Çalışmada nitel ve nicel iki risk değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Okuldaki potansiyel tehlikelerin önceden belirlendiği bir çeklist hazırlanmış olup ardından tespit edilen tehlikeli durumlar için L tipi matris metoduyla risk değerlendirmesi hazırlanmıştır. Risk değerlendirme sonucunda riskler düşük, orta ve yüksek risk olarak üç gruba ayrılmıştır. Ayrıca tehlikeli durumlar için alınacak önlemler ve termin süreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dangerous situations that are not safe and healthy in schools, unexpected accidents occur from time to time, and undesirable events result from these accidents. A risk assessment was prepared in an Anatolian High School, considering the importance of education-age students receiving education in a safe environment. Two risk assessment methods, qualitative and quantitative, were used in the study. A checklist was prepared in which the potential dangers in the school were determined in advance. Then a risk assessment was prepared for the detected dangerous situations using the L-type matrix method. As a result of the risk assessment, risks are divided into three groups as low, medium and high. Additionally, precautions and deadlines for dangerous situations have been determined.