Gelir dağılımı ve sağlık harcamaları arasındaki ilişkinin bölgesel analiz yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the relationship between income distribution and health expenditures by regional analysis method
- Tez No: 863194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF İĞDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada küresel boyutta sorun teşkil eden gelir eşitsizliğindeki herhangi bir değişimin, sağlık harcamaları üzerinde de herhangi bir değişime sebebiyet verip vermediği incelenmektedir. Çalışmada örnek ülke olarak Türkiye'nin 26 bölgesi (Düzey II bölgesi) ele alınmıştır. Araştırmanın dönem kısıtı 2014-2018 olarak belirlenmiştir. 2014-2018 dönemi için gelir eşitsizliğinin kişi başına düşen sağlık harcamaları üzerindeki etkisi Düzey II bölgeleri örnekleminde mekânsal panel veri (SAR) teknikleri ile analiz edilmiştir. SAR testi bulgularına göre kişi başına düşen gelir arttıkça kişi başına düşen sağlık harcamaları da artmaktadır. Esneklik değerine bakarsak kişi başına düşen gelirdeki %1'lik değişim kişi başına düşen sağlık harcamalarında %1,8 artışa yol açmaktadır. SAR testi bulgularına göre doğurganlık hızındaki %1'lik değişim kişi başına düşen sağlık harcamalarında %0,8 artışa neden olmaktadır. Bu sonuç hane halklarının hamilelik dönemlerinde düzenli olarak sağlık harcamasında bulunduğuna işaret etmektedir. Eğitimin kişi başı sağlık harcamaları üzerindeki anlamsız etkisi ise dikkat çekicidir. Bunlara ek olarak SAR testi bulgularında en dikkat çekici husus mekânsal etkinin varlığıdır. Bulgulara göre bir bölgedeki kişi başına düşen sağlık harcamaları komşu bölgedeki kişi başına düşen sağlık harcamalarını %0,283 oranında artırmaktadır. Bu durum komşu bölgeler arasındaki etkileşimin varlığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether any change in income inequality, which is a global problem, causes any change in health expenditures. In the study, 26 regions (Level II regions) of Turkey are taken as the sample country. The period constraint of the study is set as 2014-2018. For the 2014-2018 period, the effect of income inequality on per capita health expenditures is analyzed with spatial panel data (SAR) techniques in the sample of Level II regions. According to the SAR test findings, as per capita income increases, per capita health expenditures also increase. Based on the elasticity value, a 1% change in per capita income leads to a 1.8% increase in per capita health expenditures. According to the SAR test findings, a 1% change in fertility rate leads to a 0.8% increase in health expenditures per capita. This result indicates that households regularly make health expenditures during pregnancy. The insignificant effect of education on per capita health expenditures is noteworthy. In addition, the most striking issue in the SAR test findings is the existence of a spatial effect. According to the findings, health expenditures per capita in one region increase health expenditures per capita in the neighboring region by 0.283%. This supports the existence of interaction between neighboring regions.