Sağlık çalışanları açısından iş sağlığı ve güvenliği ile iş kazası ve meslek hastalığı
Occupational health and safety and work-related accident and occupational disease for health workers
- Tez No: 863195
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN NAZLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Sağlık çalışanlarının hizmet verdikleri nüfusa önleme, teşhis, tedavi ve bakım sağlamada hayati bir rolü vardır. Sağlık çalışanlarının insan onurunun gereği temel hak ve özgürlükleri ve insana yakışır iş ortamında çalışma hakkı vardır. Yaklaşık %67'si kadın olan sağlık çalışanlarının hak ve özgürlerinin korunması ve sağlık iş gücünde tutulması için iş sağlığı ve güvenliği açısından korunması gerekmektedir. Sağlık çalışanları, sağlık ve güvenliklerini etkileyen bir dizi mesleki risk ve tehlikeyle karşı karşıyadır. Söz konusu mesleki risk ve tehlikelere maruziyeti önlemek, kontrol etmek, ortadan kaldırmak ya da azaltmak için önleyici ve koruyucu önlemler, stratejiler ve sosyal politikalar geliştirilmelidir. Sağlık çalışanları önlenebilir etkenlerden kaynaklanan mesleki yaralanma ve hastalıklardan sıklıkla etkilenmektedir. İş kazası veya meslek hastalığı durumunda, sağlık çalışanları fiziksel, zihinsel, duygusal ve ekonomik açıdan zarara uğramaktadır. Hak temelli bakış açısıyla sağlık çalışanlarına, sosyal güvenlik sistemi tarafından bütün yardımlar sağlanmalı ve sağlık çalışanlarının iş kazası ve meslek hastalığından doğan tüm zararı tazmin edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Health workers have a vital role to play in delivering prevention, diagnosis, treatment and care to the population they serve. Health workers have rights and freedoms for human dignity and right to work at decent work environment. In order to protect health workers' own rights and freedoms and to retain them in workforce health workers -which approximately 67% of the health and care workforce are women- must be protected in terms of occupational health and safety. Health workers face a range of occupational risks and hazards affecting the health and safety of health workers. Preventive and protective measures, strategies and social politics should be developed to prevent, control, eliminate or reduce to exposure to these occupational risks and hazards. Health workers are affected frequently occupational injury and illness or disease, caused by preventable factors. In case of occupational accidents or disesases, health workers suffer from physical, mental, emotional and financial damages. In a rights-based perspective health workers should be supported by all social security system benefits and all losses caused by occupational accident or disease should be compensated.