Kişilik organizasyonları ve mizah stillerinin psikodinamik bağlamda incelenmesi
Examination of personality organizations and humor styles in psycodynamic context
  1. Tez No: 863208
  2. Yazar: BUSE AKBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada kişilik organizasyonları ile mizah stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda kullanılan mizah stillerinin kişilik organizasyonlarını ne ölçüde yordadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın örneklemini 18-65 yaş aralığındaki 303 yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışmanın ölçüm araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Kişilik Organizasyonları Envanteri (KOREN) ve Mizah Tarzları Ölçeği (MTÖ) kullanılmıştır. Veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklem t- testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi üzerinden incelenmiştir. Yürütülen analizler sonucunda, kadınların erkeklere kıyasla daha fazla kendini geliştirici mizah kullanımına ve daha az saldırgan mizah türüne eğilimli olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, kişilik örüntülerinin medeni duruma göre farklılık gösterdiği bulunmuştur; bekar bireyler evli bireylere göre daha yüksek primitif savunma, kimlik difüzyonu ve gerçeklik testi puanlarına sahiptir. Mizah tarzları da medeni duruma göre incelendiğinde, bekarların evli bireylere göre daha yüksek düzeyde kendini geliştirici mizah kullanımına sahip olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi açısından, lisans mezunlarının kendini geliştirici mizah puanlarının lise mezunlarından daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, kişilik organizasyonları ile mizah türleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Katılımcı mizah düzeyi arttıkça primitif savunma ve gerçeklik testi düzeylerinin azaldığı, uyumsuz mizah düzeyleri arttıkça ise kişilik organizasyonu alt kategori düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve araştırmanın katkıları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study is to examine the relationship between personality organizations and humor styles. In accordance with the purpose of the study, it was aimed to determine to what extent humor styles predicted the personality organizations. The sample of the study consists of 303 adult individuals between the ages of 18-65. Within the framework of the research hypotheses, several scales and test were applied to the participants following: Sociodemographic Information Form, Personality Organizations Inventory and Humor Styles Questionnaire were used as measurement tools. Analysis of Variance (ANOVA), independent samples t-test, Pearson's correlation analysis and linear regression analysis were applied in the analysis of data. As a result of the analysis conducted, it was revealed that women tend to use more self-enhancing humor and less aggressive humor compared to men. Additionally, personality organizations have been found to differ depending on marital status; Single individuals have higher primitive defense, identity diffusion and reality test scores than married individuals. When humor styles were examined according to marital status, it was determined that single individuals had a higher level of self-enhancing humor use than married individuals. Finally, a statistically significant relationship was found between personality organizations and humor types. It was determined that as the level of affiliative humor increased, primitive defense and reality test levels decreased, and as maladaptive humor levels increased, identity organization subcategory levels increased. The findings of this study were discussed within the framework of the relevant literature and the contributions of the research were emphasized.