Kişilik organizasyonları ve ayrılma bireyleşme düzeyi arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerisinin aracı etkisinin incelenmesi
Examining the mediating role of emotion regulation skills in the relationship between personality organizations and separation-individuation level
  1. Tez No: 966346
  2. Yazar: ECEM ŞİMAL YÜCESAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kişilik organizasyonları ile ayrılma-bireyleşme düzeyi arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı etkisini incelemektir. Çalışmada ayrıca bu değişkenlerin çeşitli demografik faktörlere göre (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu, psikiyatrik tanı öyküsü) farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 465 bireyden veri toplanmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Kişilik Organizasyonları Envanteri (KOREN), Ayrılma-Bireyleşme Envanteri (ABE) ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi sonucunda, duygu düzenleme becerilerinin kişilik organizasyonları ile ayrılma-bireyleşme düzeyi arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol oynadığı saptanmıştır. Modelin uyum indeksleri oldukça yüksek düzeyde bulunmuştur , bu da modelin veriye iyi uyum sağladığını göstermektedir. Korelasyon analizlerinde, kişilik organizasyonları ile ayrılma-bireyleşme düzeyi arasında pozitif, duygu düzenleme becerileri ile her iki değişken arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Cinsiyete göre yapılan karşılaştırmalarda, erkeklerin gerçeklik testi ve bölme puanlarının kadınlara göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Gelir düzeyi, eğitim durumu ve ailede psikiyatrik tanı gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar genel olarak saptanmamıştır. Ancak çalışan bireylerin primitif savunma mekanizmalarını anlamlı şekilde daha yoğun kullandıkları gözlenmiştir. Bulgular kuramsal çerçevede ele alınmış ve klinik uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the mediating role of emotion regulation skills in the relationship between personality organizations and the separation-individuation level. The study also investigates whether these variables differ according to various demographic factors (gender, age, education level, income status, psychiatric diagnosis history). A total of 465 individuals participated in the study, and they completed a Sociodemographic Information Form, the Personality Organization Inventory (KOREN), the Separation-Individuation Inventory (ABE), and the Emotion Regulation Skills Scale (DDBÖ). The data were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS software. Structural equation modeling revealed that emotion regulation skills play a significant mediating role in the relationship between personality organizations and separation-individuation level. The fit indices of the model were found to be very high, indicating that the model fits the data well. Correlation analyses revealed a positive significant relationship between personality organizations and separation-individuation level, while emotion regulation skills had a negative significant relationship with both variables. In gender-based comparisons, it was found that men had significantly higher reality testing and splitting scores compared to women. No significant differences were found based on income level, education status, and family psychiatric diagnosis. However, it was observed that employed individuals used primitive defense mechanisms more intensely. The findings were discussed within the theoretical framework, and clinical implications were proposed.