19. yüzyılda Türkistan'da kervanlar
19th century caravans in Turkestan
- Tez No: 863209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
“19. Yüzyılda Türkistan'da Kervanlar”başlıklı çalışma, 19. yüzyılda Çarlık Rusya ve İngiltere arasındaki çıkar çatışmalarını, bölgeye giden kervanlar üzerinden ele almaktadır. Rusya'nın Hindistan'a ulaşma hedefi, İngiltere'nin Hindistan'daki sömürgeleri için bir tehdit oluşturmuş ve bu durum İngiltere ile Rusya'nın Türkistan'a odaklanmasına yol açmıştır. Ancak, Türkistan Hanlıkları'nın askerî güç bakımından zayıf olmalarına rağmen, bölgenin doğal engelleri Rusya ve İngiltere'nin ilerlemesini engellemiştir. Bu nedenle, doğal engellere dayanan savuma sistemini keşfetmek amacıyla bölgeye kervanlar vasıtasıyla birçok seyyah ve casus gönderilmiştir. Bu casuslar, kervan yolculuğu sırasında Türkistan'ın güzergâhlarını belirlemiş, su kaynaklarını, mesafeleri ve erzak temin imkânlarını araştırmıştır. Toplanan bilgiler, Rusya'nın Türkistan'ı işgalini kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada, kervanların İngiltere ve Rusya'nın Türkistan'ı keşif sürecindeki rolü ele alınmıştır. Seyyahlar, Türkistan'da ciddi zorluklarla karşılaşmışlardır. Bölgenin zorlu coğrafyası, iklimin aşırı değişkenliği, yağma faaliyetleri seyyahların ilerlemesini engellemiştir. Bu bağlamda çalışmada, seyyahların yolculuk boyunca yaşadığı fiziksel ve psikolojik zorluklar ele alınmıştır. Seyyahların kervanlar hakkında sunduğu bilgiler, kervanların oluşumunu, yönetimini, düzenini, güvenliğini ve ticaretteki rolünü açıklığa kavuşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The study titled“Caravans in Turkestan in the 19th Century”examines the conflicts of interest between Tsarist Russia and Britain in the 19th century through the caravans traveling to the region. Russia's aim to reach India posed a threat to Britain's colonies in India, which led Britain and Russia to focus on Turkestan. However, despite the Turkestan Khanates' weak military power, the region's natural barriers prevented Russia and Britain from advancing. Therefore, many travelers and spies were sent to the region via caravans to explore the defense system based on natural barriers. During the caravan journeys, these spies determined the routes of Turkestan, investigated water sources, distances and supply possibilities. The information gathered facilitated Russia's invasion of Turkestan. In this study, the role of caravans in Britain and Russia's exploration of Turkestan is discussed. Travelers encountered serious difficulties in Turkestan. The difficult geography of the region, the extreme variability of the climate and looting activities prevented the travelers from moving forward. In this context, the study focuses on the physical and psychological difficulties experienced by the travelers during their journey. The information provided by the travelers about caravans clarified the formation, management, organization, security and role of caravans in trade.