Hekimlerin tıbbî alandaki haberlerinin ve görüşlerinin İslam hukukunda kabul edilme şartları
Conditions for the acceptance of physicians' news and opinions in the medical field in Islamic law
  1. Tez No: 863210
  2. Yazar: İBRAHİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada hekimlerin tıbbî alandaki haber ve görüşlerinin kabul şartları İslam hukuku açısından ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve metodu hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise tıp ilmi, hekimlik mesleği, hekimlerin görüşlerinin hangi başlıklar altında değerlendirilebileceği ve tıbbî bilgi ile amel etmenin meşruiyet zemini ele alınmıştır. Ardından hekimlerin görüşleri ilk olarak haber bağlamında ele alınmış ve hekimlerin bu görüşlerinin İslam hukuku açısından kabul edilme şartları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise hekimlerin görüşleri şahitlik, bilirkişilik ve içtihat bağlamında değerlendirilip kabul şartlarına değinilmiştir. Hekimlerin görüşlerinin haber, şahitlik, bilirkişilik ve içtihat bağlamında ele alınırken her birinin kendine has kabul şartları ve sonuçlarının olduğu tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde ise ulaşılan sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the acceptance conditions of doctors' news and opinions in the medical field are discussed in terms of Islamic law. The study consists of four parts. In the first section, information is given about the subject, purpose, importance and method of the research. In the second part, medical science, the medical profession, under which headings doctors' opinions can be evaluated, and the legitimacy of acting with medical knowledge are discussed. Then, the opinions of physicians were first discussed in the context of news, and the conditions for accepting these opinions of physicians in terms of Islamic law were examined. In the third chapter, the opinions of physicians are evaluated in the context of testimony, expertise and jurisprudence and the conditions of acceptance are mentioned. While physicians' opinions were discussed in the context of news, testimony, expertise and jurisprudence, it was determined that each of them had its own acceptance conditions and consequences. In the fourth section, the results obtained are discussed.