Cinsiyete göre sosyal medya bağımlılığının gösteriş tüketimine etkisi
The effect of social media addiction on conspicuous consumption by gender
- Tez No: 863211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİDE HÜSNÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, İşletme, Social Work, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gösteriş tüketimi, bireylerin belirli marka veya ürünleri kullanarak, lüks yaşam tarzlarını sergileyerek veya sosyal etkinlikleri paylaşarak kendilerini diğerleriyle karşılaştırmalarını içerir. Araştırmanın temel amacı, Thorstein Veblen'in 1800'lerde ortaya koyduğu gösteriş tüketimi olgusunu günümüzdeki sosyal medya gelişmeleri bağlamında inceleyerek, bu davranış biçimini cinsiyete göre değerlendirmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi; Aydın ilinde 450, Giresun ilinde 350 toplamda 800 kişi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Veriler SPSS.27 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Normal dağılım gösteren veriler için T testi, ANOVA testi, Faktör analizi ve Frekans analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; cinsiyete göre sosyal medya bağımlılığında ve gösteriş tüketimi eğiliminde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile gösteriş tüketimi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya bağımlısı olan bireylerin olmayanlara göre gösteriş tüketimi eğiliminin her iki ilde de daha fazla olduğu belirlenmiştir. Aydın ve Giresun ilinde yaşayan bireylerin gösteriş tüketimi eğiliminin istatistiksel olarak farklılık gösterdiği ve Aydın ilinde daha fazla olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; sosyal medya kullanımı ve gösteriş tüketimi, bireylerin, markaların ve toplumun genel davranış ve tutumları üzerinde önemli etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Conspicuous consumption involves individuals comparing themselves to others by using certain brands or products, showing off luxurious lifestyles, or sharing social events. The main purpose of the research is to examine the phenomenon of conspicuous consumption, which Thorstein Veblen introduced in the 1800s, in the context of today's social media developments and to evaluate this behavior according to gender. Quantitative research method was used in the research. The sample of the research; A face-to-face survey was conducted with a total of 800 people, 450 in Aydın and 350 in Giresun. The data were evaluated with the SPSS.27 statistical package program. Whether the data showed normal distribution was examined with the Kolmogorov-Smirnov test. T test, ANOVA test, Factor analysis and Frequency analysis were performed for normally distributed data. As a result of the analysis; No statistically significant difference was found in social media addiction and conspicuous consumption tendency according to gender. A statistically significant relationship was found between social media addiction and conspicuous consumption. It has been determined that individuals who are addicted to social media have a higher tendency to consume conspicuously than those who are not addicted to social media in both provinces. It has been determined that the conspicuous consumption tendency of individuals living in Aydın and Giresun provinces differs statistically and is higher in Aydın province. In conclusion; Social media use and conspicuous consumption have significant effects on the general behavior and attitudes of individuals, brands and society.