Ayakkabının tarihçesi, dönemler ışığında çağdaş öneriler
History of footwear, contemporary suggestions in the light of periods
  1. Tez No: 863212
  2. Yazar: GULZAR CHYNALIEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ayakkabı, insanlık tarihinde önce gereksinim sonra statü göstergesi olmuştur. Günümüzde bu tanımlara ek olarak rahatlık, estetik ve performans arttırıcı nitelikler eklenmiştir. Ayakkabılar, dönemler boyunca toplumdaki sosyal ve kültürel değişimlerin izlerini taşımıştır. Bu tezde, ayakkabının farklı dönemlerde nasıl şekillendiği ve günümüzdeki çağdaş tasarımlara nasıl yansıdığı incelenmiştir. Önce, kısaca deri tarihçesi ve Antik çağlardaki farklı uygarlıklarda kullanılan ayakkabılar araştırılmıştır. Daha sonra Orta Çağ ayakkabı tarihçesi ve bu bağlamda dönemin sosyal yapısı ele alınmıştır. Rönesans, Barok ve Rokoko dönemlerinin ayakkabı modası ve değişimi ardındaki nedenlere değinilmiştir. Endüstri devrimiyle birlikte ortaya çıkan seri üretimin, ayakkabı tasarımı ve üretimini nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Son olarak, 19. ve 20. Yüzyılda ayakkabı modasına yön veren tasarımcılar ve tasarımları ele alınmış, çağdaş tasarım önerileri ile tamamlanmıştır. Bu tez, ayakkabı tarihçesini dönemler ışığında ele alarak, geçmişten günümüze ayakkabı tasarımlarının nasıl evrimini ve günümüzdeki çağdaş önerilere nasıl yansıdığını detaylı bir şekilde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Footwear has been a necessity and then a status indicator in human history. Today, comfort, aesthetics, and performance-enhancing qualities have been added to these definitions. Shoes have carried the traces of social and cultural changes in society throughout the periods. This thesis examines how footwear has been shaped in different periods and how it is reflected in contemporary designs today. First, the history of leather and the shoes used in different civilizations in ancient times were briefly investigated. Then, the history of footwear in the Middle Ages and the social structure of the period in this context are discussed. The reasons behind the fashion and change in footwear of the Renaissance, Baroque, and Rococo periods are discussed. How the mass production that emerged with the Industrial Revolution affected the design and production of footwear is emphasized. Finally, the designers and their designs that shaped footwear fashion in the 19th and 20th centuries are discussed and concluded with contemporary design proposals. This thesis analyzes in detail the history of footwear in light of periods, how footwear designs have evolved from the past to the present, and how they are reflected in contemporary proposals today.