Adölesan idiyopatik skolyoz hastalarında diz propriyosepsiyonu ve cobb açısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between knee proprioception and cobb angle in adolescent idiopathic scoliosis patients
- Tez No: 863237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OSMAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Skolyoz, omurganın üç boyutlu yapısal deformitesi olarak tanımlanır. Adolesan idiyopatik skolyoz en sık görülen skolyoz tipidir. Skolyozun gelişmesine neden olacak bir çok faktör bulunmaktadır. Denge ve postür üzerine etkileri nedeniyle azalmış propriyosepsiyon bu nedenler arasında gösterilmektedir. Bu çalışma skolyozlu bireylerde diz eklemi propriyoseptif defisiti ile Cobb açısı arasındaki ilişkiyi inceleme amacıyla yapıldı. Çalışmaya 10 ila 18 yaş aralığında olan 30 skolyozlu ve 10 sağlıklı adölesan dahil edildi. Tüm katılımcıların diz eklemi propriyoseptif defisitleri bir Dualer IQ inklinometre (J-Tech Medical, Midvale, UT, ABD) ile açık kinetik zincir pozisyonunda değerlendirildi. Skolyozlu katılımcıların Cobb açısını ölçmek için Surgimap Spine yazılımı (Nemaris, New York, ABD) kullanıldı. Sağlıklı grup ile adölesan idiyopatik skolyoz grubu diz propriyoseptif defisitleri kıyaslandığında adölesan idiyopatik skolyoz grubunda diz propriyoseptif defisiti istatiksel olarak anlamlı derecede fazladır.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is defined as a three-dimensional structural deformity of the spine. Adolescent idiopathic scoliosis is the most common type of scoliosis. Several factors contribute to the development of scoliosis. Decreased proprioception is among these reasons due to its effects on balance and posture. This study was conducted to examine the relationship between knee joint proprioceptive deficit and Cobb angle. 30 scoliotic and 10 healthy adolescents, aged between 10 and 18, were included in the study. Knee joint proprioceptive deficits of all participants were assessed in the open kinetic chain position with a Dualer IQ inlinometer (J-Tech Medical, Midvale, UT, USA). Surgimap Spine software (Nemaris, New York, USA) was used to measure the Cobb angle of participants with scoliosis. When the knee proprioceptive deficits in the healthy group and the adolescent idiopathic scoliosis group are compared, the knee proprioceptive deficit in the adolescent idiopathic scoliosis group is statistically significantly higher.