Sabri Esat Siyavuşgil'in hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A study on the life and works of Sabri Esat's Siyavuşgil
  1. Tez No: 863240
  2. Yazar: AYŞE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının, adını Yedi Meşale topluluğu ile duyuran şairlerinden Sabri Esat Siyavuşgil, Odalar ve Sofalar adlı tek şiir kitabı ve 'Yedi Meşaleci' şair sıfatıyla Türk edebiyatının gölgede kalan isimlerinden birisi olmuştur. Oysaki çeşitli dergi ve mecmualarda yayınlanan pek çok şiiri, dönemin sosyo-kültürel, edebî hayatına ayna tutacak onlarca yazısı vardır. Fakat şiiri erken denilecek bir yaşta bırakmıştır, ancak psikoloji profesörü olarak devam ettirdiği hayatından sanatı çıkartmamıştır. Kültürel değerlendirmeler yaptığı gazete köşesinden hayatının sonuna kadar şiir, edebiyat ve sanatın her alanıyla ilgili yazıların yayımlamıştır. Meslekî tercihini açıklarken şiire atfettiği değer, şiiri bir manifesto, nutuk ya da bir aydınlanma aracı olarak gören dönem şairlerinin çok dışında bir yerdedir. Onun şiirlerinde farklı bir dünyanın kapıları aralanır, evler, odalar, merdivenler ve dahi bir sürü nesne alçak bir tınıyla konuşur, esner, gerinir. Evrenin devinimini şiirsel bir üslupla ve konu genişliği içinde yaşadığı dönemin anlayışında farklılık yaratacak şekilde aktarmıştır. Şairin şiirleri, şiirlerinde ele aldığı dünya, kültür-sanat-edebiyat ile ilgili çok çeşitli yerlerde yazdığı yazılar çalışmanın konusudur.
Özet (Çeviri)
Sabri Esat Siyavuşgil, one of the poets who made his name known with the Yedi Meşale (seven torches) group in the republican period Turkish literature, has remained one of the overshadowed figures in Turkish literature with his only poetry book, Odalar ve Sofalar (rooms and halls), and his status as a 'Yedi Meşaleci' poet. However, he has published numerous poems in various journals and magazines that reflect the socio-cultural and literary life of his time, along with dozens of articles that serve as a mirror to those times. Nevertheless, he abandoned poetry at a relatively early age, but never removed art from his life continued as a psychology professor. He continued to publish writings related to poetry, literature, and all aspects of art until the end of his life from his newspaper column where he made cultural evaluations. The value he attributed to poetry when explaining his professional choice is far beyond that of his contemporaries who saw poetry as a manifesto, a speech, or a tool for enlightenment. His poems open the doors to a different world, where houses, rooms, stairs, and even numerous objects speak in a subdued tone, stretch, and yawn. He conveyed the motion of the universe in a poetic style and with a breadth of subject that would create a difference in the understanding of his time. The poet's poems, the world he addresses in his poems, and the various articles he wrote on culture, art, and literature are the subjects of this study.