Salon dergisi üzerine bir inceleme
A research on Salon magazine
- Tez No: 878553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL ÖZBEK GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Salon dergisi çok partili hayata geçişten sonra yayın hayatına başlamış bir dergidir ve dergide devrin sosyal hayatına dair ayrıntılara yer verilmiştir. Salon dergisi edebiyat, kültür ve sanat içerikli yazıların yanı sıra okuyucuya Batılı yaşam tarzını öğreten, popüler kültüre hitap eden dergiler arasında yer almıştır. Salon dergisi 1 Kasım 1947/15 Mayıs 1950 tarihleri arasında İstanbul'da, toplamda altmış iki sayı olarak çıkmıştır.“Her ayın birinde ve on beşinde çıkar edebî ve fantezi mec-muadır”jeneriğiyle çıkan Salon dergisi, edebî yazıların ağırlıklı olmasının yanı sıra kültür ve sanat yazılarının da kendine yer bulduğu hacimli bir yayın olmuştur. Derginin yazı işleri müdürü Ramiz Gökçe'dir. Salon dergisi içindeki muhteva farklılıklarının yanında tür olarak da çok çeşitlidir. Şiir, hikâye, sohbet, makale, nükteli fıkra ve daha birçok türü içinde barındırmıştır. Bu tür-lerde yer alan yazılar dönemin arka planını vermesi bakımından önemlidir. Yazar kadrosun-da Sait Faik Abasıyanık, Muazzez Tahsin Berkant, Yahya Kemal Beyatlı, Sabri Esat Siya-vuşgil, Refi Cevat Ulunay, Ercüment Ekrem Talu, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Faruk Nafız Çamlıbel, Selami İzzet Sedes gibi çok güçlü isimler yer alır. Salon dergisi fantezi mecmuası olması sebebiyle kadına özel bir yer ayırmıştır. Der-gide kadına ve kadının gündelik hayatına dair birçok yazı bulunur. Kadının geleceğine yö-nelik olarak da önemli, bilgilendirici yazılar yer almaktadır. Dergi kapağında ve içeriğinde birçok kadın resmi ve modaya yönelik birçok çizim yer alır.
Özet (Çeviri)
Salon magazine is a magazine that continued its publishing activities during the transition to multi-party life. Details about the social life were also included in the magazi-ne. In addition to its articles on literature, culture and art, Salon magazine has been among the magazines that appeal to popular culture and teach the reader the modern lifestyle. Salon magazine was published in Istanbul between 1 November 1947 and 15 May 1950, in a total of sixty-two issues. Published with the title“It is a literary and fantasy ma-gazine published on the first and fifteenth of every month”, Salon magazine has become a voluminous publication in which literary articles are predominant as well as culture and art articles. The editor-in-chief of the magazine is Ramiz Gökçe. In addition to the differences in content, Salon magazine is also very diverse in terms of genre. It contains poems, stories, conversations, articles, humorous jokes and many other genres. The writings in these genres are important in terms of giving the background of the period. There are very strong names in the writer staff. These are: Sait Faik Abasıya-nık, Muazzez Tahsin Berkant, Yahya Kemal Beyatlı, Sabri Esat Siyavuşgil, Refi Cevat Ulunay, Ercüment Ekrem Talu, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Faruk Nafız Çamlıbel, Selami İzzet Sedes etc. Salon magazine has reserved a special place for women because it is a fantasy ma-gazine. The magazine contains many articles about women and the way women live their lives. There are also important and informative articles about the future of women. The ma-gazine cover and content include many women's pictures and many fashion-oriented drawings.