1947'den günümüze Urdu edebiyatında göç olgusu
The migration in Urdu literature since 1947 to present
  1. Tez No: 863244
  2. Yazar: MEHMET KEMAL ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
Hint alt kıtası tarihi boyunca büyük göçlere sahne olmuştur. Tabiatıyla bu göç hareketleri, özellikle Urdu Dilinde modern edebiyatın gelişmeye başladığı XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, insan doğasının bir sonucu olarak bu dille yazılan edebiyat ürünlerine de yansımıştır. Özellikle Pakistan'ın kuruluşu sonrası Hindistan'daki evlerini terk etmek zorunda kalan ve bu yolculukları sırasında katliamlarla karşılaşan insanların dramı ve sonrasında yaşadıkları travmalar Urdu Edebiyatında güçlü bir şekilde kendini göstermiştir.“Fesadât Dönemi Edebiyatı”şeklinde adlandırılan bu dönem ardından Doğu Pakistan yani Bangladeş'in kanlı bir şekilde Pakistan'dan ayrılması Pakistan'a doğru yeni bir göç dalgasını ortaya çıkarmıştır. Bu da Urdu edebiyatında önemli bir yer tutmaktadır. Üçüncü göç dalgası ise Pakistan ve Hindistan'dan siyasî ve ekonomik nedenlerle Batı ve Arap dünyasına yönelmiştir. Bu göç dalgası ile de çeşitli ülkelere dağılan şair ve yazarlar, göç sırasında ve sonrasında yaşadıkları sıkıntıları eserlerinde aktarmışlardır. Bu çalışmamızda Pakistan'ın kuruluş tarihi olan 1947'den günümüze değin ister Pakistan ister Hindistan olsun Urdu dili ile eser veren yazar ve şairlerin eserlerinde“göç”olgusu değerlendirilerek, göçün sosyolojik ve edebî boyutlarına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Indian Subcontinent has witnessed great migrations throughout its history. Naturally, these migration movements occurred in the 19th century, when modern literature began to develop, especially in Urdu Language. Starting from the second half of the century, as a result of human nature, it was also reflected in the literary works written in this language. Especially the drama of people who had to leave their homes in India after the establishment of Pakistan and who encountered massacres during their journey, and the traumas they experienced afterwards, have shown themselves strongly in Urdu Literature. After this period, called the“Literature of the Era of Mischief”, the bloody separation of East Pakistan, that is, Bangladesh, from Pakistan revealed a new wave of migration towards Pakistan. This has an important place in Urdu literature. The third wave of migration moved from Pakistan and India to the Western and Arab world for political and economic reasons. Poets and writers who dispersed to various countries with this wave of migration conveyed the difficulties they experienced during and after migration in their works. In this study, the phenomenon of“migration”will be evaluated in the works of writers and poets who write in Urdu language, whether from Pakistan or India, from 1947, the date of establishment of Pakistan, to the present day, and shed light on the sociological and literary dimensions of migration.