Kafa travmasının akut fazında Deferoksamin'in laktik asidoz ve lipid peroksidasyonu üzerine etkileri
- Tez No: 86327
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ ÖZKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
vn. ÖZET Bu çalışmada, tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan kafa travmasından 1 saat sonra oluşan lipid peroksidasyonu ve sonucunda oluşan serbest oksijen radikallerine deferoksaminin etkisi araştırıldı. Deferoksamin (50mg/kg IV yavaş bolus infizyonla) kafa travması takiben 5 dk. sonra femoral venden verildi. Sham grubundaki tavşanlara travma uygulanmadı. Kontrol grubundaki tavşanlara ise sadece travma uygulandı. Lipid peroksidasyonu ve sonucunda oluşan serbest oksijen ladikallerinin son ürünü olan malondialdehid (MDA), serbest oksijen radikallerinin oluşum endikatörü olarak ölçüldü. Kontrol grubu tavşanlarda MDA'nın beyin dokusundaki konsantrasyonu 142.43±8.69 nmol/gr. yaş doku olarak ölçüldü. Sham grubu tavşanlarda MDA konsantrasyonu 66.21±8.69 nmol/gr. yaş doku idi. Femoral venden deferoksamin enjeksiyonu takiben beyin dokusundaki MDA değerleri ortalama 96.77±9.07 nmol/gr. yaş doku olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY In the present study, we tried to show the effects of deferoxamine injection on lipid peroxidation, which originates from oxygen free radicals, one hour after experimental head trauma in rabbits. Deferoxamine (50 mgr/kg IV bolus slowly injection) was given five minute after head trauma by femoral vein. Sham group rabbits wasn't received head trauma. Control group rabbits received head trauma only. Malondialdehyde (MDA) content of the brain tissue which is the and product of lipid peroxidation was measured as an indicator of oxygen free radical formation. In control group rabbits malondialdehyde content of the brain tissue was 142.43+8.69 nanomoles/gram wet weight (nmol/gr. w. w.) of brain tissue. In sham group rabbits MDA content of brain tissue was 66.21+8.69 nmol/gr. w. w. of brain tissue. Following injection of deferoxamine via femoral vein, malodialdehyde content ration of the brain tissue was 96.77+9.07 nmol/gr. w. w.