Kafa travmasının akut fazında eritropoetinin doku laktat ve malandialdehit düzeyleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 132031
  2. Yazar: METİN GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
vn. ÖZET Bu çalışmada, tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan kafa travmasından 1 saat sonra oluşan laktik asidoz ve lipid peroksidasyon üzerine rHuEPO'nun etkisi araştırıldı. Yeni Zelandatipi 30 adet tavşan 3 gruba ayrıldı. Sham grubundaki tavşanlara (n=10) travma uygulanmadı. Kontrol grubundaki tavşanlara (n=10) ise sağ fronto parietal kraniektomiyi takiben travma uygulandı, ilaç verilmedi. EPO grubundaki tavşanlara (n=10) ise rHuEPO (2000ü./kg iv) kafa travmasını takiben 5 dk. sonra juguler venden verildi. Laktik asidoz ve lipid peroksidasyon derecesi travmadan 1 saat sonra yklaşık 0.5gr.'lık kontüze beyin dokularında laktat ve MDA seviyesinin ölçülmesi ile değerlendirildi. Ortalama doku laktat ve MDA seviyeleri sırasıyla grup I'de (sham grubu) 1.02±0.27 (mg/mgprot gr. yaş doku) ve 16.46±3.26 (nmol/mgprot. gr. yaş doku), Grup H'de (kontrol grubu) 4.84±2.41 (mg/mgprot gr. yaş doku) ve 33.91±8.07 (nmol/mgprot. gr. yaş doku), Grup HPde (EPO grubu) tavşanlarda doku laktat ve MDA seviyeleri 2.44±1.80 (mg/mgprot. gr. yaş doku) ve 27.55±5.07 (nmol/mgprot. gr. yaş doku) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY The effects of rHuEPO on lactic acidozis and lipid peroxidation after one hour of the head trauma was investigated in this experimental study. 30 New Zelend type rabbits were divided in to III group In the sham group (group I) only right fronto parietal craniectomy was applied and brain tissue was extracted one hour later. Group II is the control group, 0.5gr of contused brain tissue was extracted one hour after the trauma. In the EPO (group III) group, 5 minutes after the trauma rHuEPO 2000ünit/kg was given via juguler vein and contused brain tissue was extracted one hour after the trauma. The degree of lactic asidozis and lipid peroxidation was assesed by measuring the levels of lactate and MDA of brain tissue. The levels of lactatte and MDA was found respectively as 1.02±0.27 mg/mgprot.w.w., 16.46±3.26 nmol/mgprot. gr.w.w. group I. In group II, 4.84±2.41 mg/mgprot. gr.w.w. 33.91±8.07 nmol/mgprot. gr.w.w. In group III 2.44Ü.80 mg/mgprot. gr.w.w. 27.55±5.07 nmol/mgprot. gr.w.w..