Examination of boarding high school experience in Türkiye: An interpretative phenomenological analysis
Türkiye'de yatılı lise deneyiminin incelenmesi: Bir yorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması
- Tez No: 863286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki genç yetişkinlerin yatılı lise deneyimlerinin geriye dönük olarak derinlemesine incelenmesidir. Bu amaçla gerçekleştirilen görüşmelerde;“yatılı lisedeki deneyim neydi?”ve“bu deneyimin ebeveynleri, arkadaşları ve partnerleriyle mevcut ilişkilerine etkisi nasıldı?”soruları yöneltildi. Farklı katılımcıların bireysel bakış açılarına erişebilmek amacıyla Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz uygulanmıştır. Yaşları 27-29 arasında değişen 6 katılımcıyla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler buna göre analiz edildi. Analizde 5 ana tema ve 17 alt tema elde edilmiştir. Ana temalar 1) ayrılma süreci, 2) bir sistemden diğerine geçiş, 3) özgün akran ilişkileri, 4) yaşam becerileri kazanma ve 5) duygusal kararsızlık olarak belirlendi. Elde edilen tema ve alt temalar ergenlik deneyimi bileşenleri ve yatılı okul ortamlarının etkisi ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is deep examination of boarding high school experience of young adults retrospectively in Türkiye. For this purpose, conducted interviews addressed questions as;“what was the experience during boarding high school”and“how was the influence of the experience among their current relationships of parents, friends and partners”was. In order to provide individual perspectives of different participants Interpretative Phenomenological Analysis conducted. 6 participants aged between 27-29 in-depth interviewed and their interviews analyzed accordingly. The analysis provided 5 major themes and 17 subthemes. The major themes were specified as 1) process of separation, 2) transition from one system to another, 3) unique peer relations, 4) gaining life skills and 5) emotional ambivalence. The finalized themes and subthemes were discussed in the light of adolescent experience components and the influence of boarding school settings.