Dijital doğrulama teknolojilerinin vatandaşlar tarafından kamu hizmetlerinde kullanımını etkileyen faktörler
Factors affecting the use of digital verification technologies by citizens in public services
  1. Tez No: 863287
  2. Yazar: ŞEYMA NUR KONYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARİD HUSEYNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dijital doğrulama, bir kişinin veya işlemin dijital dünyada kimlik ve yetkilendirme işlemlerinin yapılması için kullanılan bir teknoloji ve süreçtir. Bu süreç, kişilerin kimliklerini ve haklarını dijital platformlarda kanıtlamalarını sağlar. Bir kişinin veya cihazın kimliğini veya yetkisini çevrimiçi bir platformda veya işlemde doğrulamak için kullanılan yöntemler ve teknolojiler bütünüdür. Bu tür doğrulama, gizliliği ve güvenliği artırmak, kimlik hırsızlığını önlemek ve dijital ortamda güvenilirlik sağlamak amacıyla kullanılır. Dijital doğrulama için kullanılan bazı temel teknolojiler şunlardır: Şifreler ve Parolalar, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA), Biyometrik Kimlik Doğrulama, Akıllı Kartlar ve Kimlik Belgeleri, Blok Zincir Tabanlı Kimlik Doğrulama. Dijital doğrulama teknolojileri çeşitlilik gösterir ve her teknoloji farklı güvenlik seviyeleri ve kullanım senaryoları sunar. Genel olarak, üç temel doğrulama kategorisi vardır: bilgiye dayalı, sahiplik temelli ve ikinci faktör tabanlı. Dijital doğrulama teknolojileri çevrimiçi alışveriş, bankacılık işlemleri, hükümet hizmetleri, sağlık kayıtları, eğitim platformları ve daha birçok alanda kullanılabilir. Dijital kimlik doğrulama teknolojileri dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Her ülke kendi dijital kimlik doğrulama sistemlerini geliştirebilir veya benimseyebilir. Özellikle gelişmiş ülkeler ve dijital altyapıya sahip ülkeler, bu teknolojileri daha yaygın olarak kullanmaktadır. Araştırma, bu teknolojilerin kabul edilme sürecini, yaygınlaşma seviyelerini ve vatandaşların bu teknolojileri kullanmalarını teşvik eden veya engelleyen unsurları anket çalışması yapılarak ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu çalışmada kullanım kolaylığı ve kullanıcı güveninin, algılanan fayda üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Teknoloji yetkinliğinin, bu teknolojileri kullanım niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışma ilgili alanda çalışan akademisyenlere ve uygulama geliştiricilerine faydalı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital authentication is a technology and process used for verifying the identity and authorization of an individual or transaction in the digital world. This process enables individuals to prove their identities and rights on digital platforms. It encompasses the methods and technologies used to verify the identity or authorization of a person or device in an online platform or transaction. Such authentication is employed to enhance privacy and security, prevent identity theft, and establish reliability in the digital realm. Some fundamental technologies used for digital authentication include Passwords, Two-Factor Authentication (2FA), Biometric Authentication, Smart Cards and Identity Documents, and Blockchain-Based Identity Verification. Digital authentication technologies vary in diversity, offering different security levels and usage scenarios. Generally, there are three main authentication categories: knowledge-based, possession-based, and second-factor-based. Digital authentication technologies can be utilized in various fields such as online shopping, banking transactions, government services, health records, educational platforms, and many more. Digital identity authentication technologies are widely used worldwide. Each country may develop or adopt its own digital identity authentication systems. Particularly, advanced and digitally infrastructure-rich countries tend to employ these technologies more widely. The research aims to reveal the acceptance process, levels of proliferation, and factors that encourage or hinder citizens' use of these technologies through survey studies. It has been observed in this study that ease of use and user confidence have a significant impact on perceived benefits. Additionally, technology proficiency has a significant influence on the intention to use these technologies. This study provides valuable insights to academics and application developers in the field.