Exploring the impact of boreout on employee engagement and the moderating role of pay satisfaction in the hospitality industry
Konaklama sektöründe iş yerinde sıkılmanın çalışan bağlılığı üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n ve ücret tatmı̇nı̇nı̇n moderatör rolünün araştırılması
  1. Tez No: 863292
  2. Yazar: GÜLŞEN ETCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ocak 2022; 51 sayfa Bu çalışma, otel işletmelerinde ücret tatmininin ılımlaştırıcı işlevine vurgu yaparak, can sıkıntısının çalışan bağlılığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Veriler, Antalya'da dört ve beş yıldızlı otellerde çalışan 385 kişiden, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Veriler, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiş ve bu sektörde sıkılmayı ,işe bağlılığı ve ücret memnuniyetini değerlendirmek için standartlaştırılmış ölçümler kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, boreout ile çalışan bağlılığı arasında belirgin bir negatif ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, ücret memnuniyetinin çalışan bağlılığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Diğer yandan, ücret memnuniyetinin ılımlaştırıcı etkisinin analiz edilen ilişkilerde eksik olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle, ücret tatmini çalışan bağlılığını olumlu yönde etkilerken, can sıkıntısı ile çalışan bağlılığı arasındaki olumsuz ilişkide ılımlı bir rol oynamamıştır. Bu bulgular, konaklama işletmeleri bağlamında can sıkıntısı, ücret tatmini ve çalışan bağlılığı arasındaki hassas etkileşimlerin daha kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu yöntem, otel işletmesinin özel ortamında can sıkıntısı, çalışan bağlılığı ve ücret memnuniyeti arasındaki bağlantılar hakkında kapsamlı bilgi vererek hem akademik hem de pratik insan kaynakları yönetimleri için içgörü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore the impact of boreout on employee engagement and the moderating function of pay satisfaction in the hotel industry. Convenience sampling was used to obtain data from 385 employees in Antalya's five and four-star hotels. The data was analyzed using the Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) approach, with standardized measures used to assess boreout, work engagement, and pay satisfaction in tourism sector. The study findings revealed that an obvious negative association between boreout and employee engagement. Furthermore, it was shown that pay satisfaction had a favorable impact on employee engagement. Surprisingly, the moderating influence of pay satisfaction was found to be missing in the analyzed relationships. In other words, while pay satisfaction positively influenced employee engagement, it did not play a moderating role in the negative relationship between boreout and employee engagement. These complex findings highlight the need for a more complete investigation of the delicate interactions between boreout, pay satisfaction, and employee engagement in the context of the hospitality business. This method gives a thorough knowledge of the links between boreout, employee engagement, and pay satisfaction in the specific setting of the hotel business, providing insights for both academic and practical human resource managements.