Mikroalgler ile zenginleştirilmiş fonksiyonel gıdaların insan sağlığı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of functional foods enriched with microalgae on human health
  1. Tez No: 863305
  2. Yazar: İREM CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BİRSU ÇİNÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada,“Mikroalgler ile zenginleştirilmiş gıdaların insan sağlığı açısından avantajları nedir?”araştırma sorusundan yola çıkılarak sistematik analiz yöntemi ile literatür araştırması gerçekleştirilmiştir. Mikroalglerle zenginleştirilmiş fonksiyonel gıdaların insan sağlığı üzerindeki etkilerinin araştırılması, beslenme, sürdürülebilirlik ve sağlık sonuçlarının oluşturduğu özgün kesişim nedeniyle son derece önemlidir. Yüksek kaliteli proteinler, omega-3 yağ asitleri ve B12 gibi vitaminler gibi temel besin maddelerinin bir güç merkezi olan mikroalgler, beslenmenin iyileştirilmesi için umut verici bir yol sunmaktadır. Bu, özellikle beslenme yetersizlikleri ve sürdürülebilir gıda kaynakları arayışıyla boğuşan bir dünyada çok önemli bir unsurdur. Mikroalglerle zenginleştirilmiş fonksiyonel gıdaların sağlığa faydalarını araştırmak, sadece besin değerinin ötesine geçmekte; kronik hastalıklarla mücadele etme, enflamasyonu azaltma ve genel refahı iyileştirme potansiyellerini araştırmaktadır. Kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi yaşam tarzıyla ilgili hastalıkların giderek artan yaygınlığı göz önüne alındığında, mikroalglerin risk faktörlerini modüle etmedeki rolü önemli bir ilgi alanı oluşturmaktadır. Aynı zamanda, mikroalglerin fonksiyonel gıdalar yoluyla günlük diyetlere nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğinin anlaşılması, gıda endüstrisi için yeni yollar açmakta ve potansiyel olarak sağlık ve sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen yenilikçi ürünlere yol açmaktadır. Sonuç olarak bu araştırmanın, acil sağlık sorunlarını ele almanın ve uzun vadeli çevresel ve ekonomik faydaları teşvik etmenin kesiştiği noktada durması, araştırmayı daha sağlıklı bir gezegen ve halk arayışında çok önemli bir çalışma alanı haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the research question“What are the advantages of foods enriched with microalgae in terms of human health?”, a literature search was carried out by systematic analysis method. Investigating the effects of microalgae-enriched functional foods on human health is extremely important due to the unique intersection of nutrition, sustainability and health outcomes. As a powerhouse of essential nutrients such as high quality proteins, omega-3 fatty acids and vitamins such as B12, microalgae offer a promising avenue for nutritional improvement. This is especially important in a world grappling with nutritional deficiencies and the search for sustainable food sources. Investigating the health benefits of microalgae-enriched functional foods goes beyond their nutritional value alone, exploring their potential to combat chronic diseases, reduce inflammation and improve overall well-being. Given the increasing prevalence of lifestyle-related diseases such as cardiovascular disease and diabetes, the role of microalgae in modulating risk factors is of significant interest. At the same time, understanding how microalgae can be effectively integrated into daily diets through functional foods opens new avenues for the food industry, potentially leading to innovative products that support health and sustainability goals. Consequently, this research stands at the intersection of addressing pressing health issues and promoting long-term environmental and economic benefits, making it a crucial area of study in the quest for a healthier planet and people.