15. yüzyıl divan şairleri ile Hâfız-ı Şîrâzî'nin mukâyesesi
Comparison of 15th century divan poets and Hâfiz-i Şirâzî
  1. Tez No: 863336
  2. Yazar: ÖMER EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYÇİÇEĞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın ana konusu Hâfız-ı Şîrâzî'nin (ö.1390) gazellerinin 15. yüzyıl Türk şairleri ile mukayesesidir. 14. yüzyıl şairlerinden Hâfız-ı Şîrâzî hem İran hem de Türk edebiyatında kendisinden sonraki yüzyıllarda çok okunmuştur ve birçok şaire de tesir etmiştir. Bu çalışmada Hâfız-ı Şîrâzî ve 15. yüzyıl şairlerinden Şeyhî (ö.1429), Eşrefoğlu Rûmî (ö.1470), Kemal Ümmî (ö.1475), Avnî (ö.1481), Dede Ömer Rûşenî (ö.1487) Cem Sultan (ö.1495), Ahmet Paşa (ö.1496) ve Necâti'nin (ö.1509) gazelleri incelenmiş ve Hâfız-ı Şîrâzî'nin gazelleri ile benzer tarafları ve ayrılan hususları tespit edilmeye çalışılmıştır. Hâfız-ı Şîrâzî'nin Türk edebiyatı üzerindeki tesiri daha önceki akademik çalışmalarda da birçok kez dile getirilmiştir. Hâfız'ın Türk edebiyatına tesirinin muayyen bir yüzyıldaki izdüşümünün peşinde olan bu çalışmada ise gazeller belirli konu başlıkları altında toplanmıştır. Bu sayede hem Türk şairlerin kendilerine mahsus olan tarafları hem de bu şairlerin Hâfız-ı Şîrâzî şahsında İran edebiyatından aldıkları tesirler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the comparison of the ghazals of Hâfız-ı Şîrâzî (d.1390) with the ghazals of the 15th century Turkish poets. Hâfız-ı Şîrâzî, one of the 14th century poets, was widely known in both Iranian and Turkish literature in the centuries after him and influenced many poets. In this study, ghazals of eight 15th century poets; Ahmet Pasha (d. 1496), Şeyhî (d. 1429), Avnî (d. 1481), Cem Sultan (d. 1495), Necâti (d. 1509), Kemal Ümmî (d. 1475), Eşrefoğlu Rûmî (d. 1470), and Dede Ömer Rûşenî (d.1487) were examined and similarities and differences with their ghazals and of Hâfız-ı Şîrâzî were tried to be determined. The influence of Hafizi Shirazi on Turkish literature is a very popular and perennial problem in academic studies. In this study, which traces the influence of Hafez on Turkish literature by accepting a particular century as a frame, ghazals are classified under some subject headings. In this way, it was tried to determine both the unique aspects of Turkish poets and the influences these poets received from Iranian literature by Hâfız-ı Şîrâzî.