Welcome home: Return migration of Süryanis from Europe to the homeland
Eve hoş geldiniz: Süryaniler'in Avrupa'dan anayurda geri dönüş göçleri
  1. Tez No: 863337
  2. Yazar: ELİFSENA BİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Anthropology, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Süryaniler, tarihte ilk kez toplu halde Hristiyanlığı kabul eden halk olarak bilinmekte olup, anavatanları Türkiye'de yer alan Tur'Abdin bölgesi olarak kabul edilir. Süryaniler, uzun yıllara dayanan bir göç deneyiminin ardından, Türkiye'nin 2000'li yıllarda“Avrupalılaşma”iddiası kapsamındaki reformları ve kendilerine yapılan devlet düzeyindeki davetin ardından anayurtlarına geri dönmeye başlamışlardır. Bu kapsamda, araştırmanın temel çıkış sorusu, göç etmek zorunda kaldığımız bir yere geri dönmenin hangi koşullar altında mümkün olabileceğini örneklendirmektir. Literatürde göç çalışmaları alanında geri dönüş konusu genel olarak diğer göç çalışmalarına göre daha az ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple, araştırmanın örneklemi olarak seçilen ve“Orta Doğu'daki Müslüman olmayan azınlıklardan”biri olan Süryanilerin anayurtlarına dönüşleri, yalnızca geri dönüş göçünün nedenlerini araştırmakla kalmayacak, aynı zamanda geri dönüş göç dinamiklerine özgün ve güncel bir katkı sağlamayı da amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Süryanilerin anayurtlarında yapılan etnografik çalışmanın verileri, Türkiye'nin geçirdiği siyasi reformlar ve politik söylemlerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Süryani people are known as the people who accepted Christianity collectively for the first time in history, and their homeland is the Tur'Abdin region in Türkiye. After a migration experience spanning many years, Süryanis began to return to their homeland following the reforms that Türkiye passed in the 2000s in the name of Europeanisation and the invitation at the state level. The main starting question of this research is to exemplify under what conditions it is possible today to return to a place we had to leave. In the field of migration studies, the issue of return is generally less prominent compared to other migration studies. In addition, Süryanis were chosen as the sample of this research, which does not only explore the reasons for their return to the homeland but also aims to make an original contribution to the dynamics of return as a non-Muslim minority in the Middle East. This research examines the results of an ethnographic study conducted in the homeland of Süryanis together with the political reforms and discourses Türkiye has undergone over the last two decades.