Muhasebe mesleğinde etik ve meslek mensuplarının etik konusuna bakışı üzerine bir inceleme
A study on ethics in the accounting profession and professionals' views on ethics
  1. Tez No: 863355
  2. Yazar: ANIL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NARMAN KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, muhasebede etik kavramını incelemek ve muhasebe meslek mensuplarının etik kavramına karşı yaklaşımlarını araştırmaktır. Aynı zamanda muhasebe mesleğinde etik ve etik eğitim konularına ülkemizde verilen önemin arttırılmasına yönelik katkılarda bulunmayı hedeflemektedir. Muhasebe meslek mensuplarının etik kavramına yönelik bakış açılarını öğrenebilmek araştırmanın temel sorusudur. Araştırma kapsamında İstanbul örnekleminde meslek mensuplarına anket soruları yöneltilmiştir. Anket sonuçlarına göre elde edilen temel bulgulardan biri, muhasebe meslek mensuplarının neredeyse tamamına yakını mesleki ahlak kurallarına uygun davranışlar sergilediklerini düşünmektedir. Bunun yanı sıra meslek mensuplarının büyük bir bölümü gerçekleştirilen faaliyetler sırasında ortaya çıkabilecek hataların sebebini kendileri olarak görmemektedir. Ayrıca, katılımcılar ortaya çıkabilecek hataların en önemli sebebini de bilgisizlik olarak değerlendirmiştir. Çalışmaya dahil olan meslek mensuplarının, mesleki etik puanları yüksek olarak ölçülmüştür ve bu durum meslek mensuplarının etik değerlere karşı tutumlarının olumlu yönde olduğunu ifade etmektedir. Anket sorularına verilen yanıtlar, muhasebe meslek mensuplarının etik değerlere yönelik bakış açılarını etkileyen birçok farklı değişkenin olduğunu göstermektedir. Bu değişkenler arasında en belirgin olanlar, eğitim seviyeleri, meslekte geçirdikleri süreler ve yasal düzenlemeler olarak vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the concept of ethics in accounting and to investigate the approaches of professional accountants towards the concept of ethics. It also aims to contribute to increasing the importance given to ethics and ethical education in the accounting profession in our country. The main question of the research is to learn the perspectives of professional accountants towards the concept of ethics. Within the scope of the research, survey questions were asked to professionals in the Istanbul sample. One of the main findings obtained according to the survey results is that almost all of the accounting professionals think that they behave in accordance with the rules of professional ethics. In addition, a large portion of professionals do not see themselves as the cause of errors that may occur during the activities carried out. In addition, participants evaluated the most important reason for errors that may occur as ignorance. The professional ethics scores of the professionals included in the study were measured to be high, and this indicates that the attitudes of the professionals towards ethical values are positive. The answers to the survey questions show that there are many different variables that affect professional accountants' perspectives on ethical values. The most prominent among these variables can be highlighted as their education level, time spent in the profession and legal regulations.