Örgüt kültürü ve kurumsal imaj arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Bursa ili özel hastane örneği
Evaluation of the relationship between organizational culture and institutional image: The case of Bursa private hospital
- Tez No: 863356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, teknolojik ve bilimsel yeniliklerin çok ve bu nedenle değişimin ve rekabetçi ortamın fazla olduğu sağlık sektöründe faaliyetlerine devam etmekte olan özel hastanelerin örgüt kültürü ve kurumsal imaj ilişkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan genel ve güncel ölçeklerin geçerliliği ve güvenirliliği önceden yapılmış çalışmalarda gerçekleştirilmiştir. Ana kütleyi Bursa ilinde faaliyetine devam etmekte olan özel bir hastanenin çalışanları oluşturmuştur. Örneklem ise özel bir hastanenin Nilüfer ilçesinde faaliyet gösteren şubesinin 247 çalışanından oluşmuştur. Çalışanlara anket formları online olarak ulaştırılmış ve alınan veriler SPSS 23.0 veri analiz programında analiz yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi evreni bilinen örneklem formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, örgütsel kültür ile kurumsal imaj arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırmada, katılımcıların örgütsel kültür ile kurumsal imaj boyutlarının bazı demografik ve mesleki değişkenler itibariyle anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Örgüt kültürü ve kurumsal imaj arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of evaluating the relationship between organizational culture and corporate image of private hospitals that continue their activities in the health sector, where there are many technological and scientific innovations and therefore a high change and competitive environment. The validity and reliability of the general and current scales used in the research have been established in previous studies. The main population consists of employees of a private hospital that continues its operations in Bursa. The sample consisted of 247 employees of the branch of a private hospital operating in Nilüfer district. Survey forms were delivered to employees online and the data received was analyzed in the SPSS 23.0 data analysis program. The sample population of the research was calculated using the known sampling formula. The results of the research show that there is a significant relationship between organizational culture and corporate image. In addition, the study found that the organizational culture and corporate image dimensions of the participants showed significant differences in terms of some demographic and professional variables. A positive and significant relationship was determined between organizational culture and corporate image.