Hikmet Şevki'nin Pembe Yuva romanının incelenmesi
The research about the novel 'Pembe Yuva' by Hikmet Şevki
  1. Tez No: 863357
  2. Yazar: DEMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Hikmet Şevki'nin Pembe Yuva romanı, Resimli Gazete'de 7 Nisan-10 Teşrinisani (Kasım) 1928 tarihleri arasında otuz iki tefrika halinde yayımlanmıştır. Pembe Yuva romanı kitap halinde ilk kez 2022 yılında Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanır. Pembe Yuva'nın tespit edilmesinde temel kaynak TÜBİTAK tarafından desteklenen“Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi”projesidir. Bu çalışmada Pembe Yuva romanı tematik bakımdan incelenmiştir. Çalışmanın amacı, daha önce üzerine çalışılmamış olan Pembe Yuva romanının Türk roman tarihindeki yerini tespit etmek ve Cumhuriyet döneminin fazla bilinmeyen edebi şahsiyetini Türk edebiyatına kazandırmaktır. Roman türü, roman unsurları ile ilgili kuramsal bilgiler ve 1928 yılına kadar Türk roman tarihi ile ilgili bilgiler bu çalışmanın kaynakları arasındadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hikmet Şevki'nin hayatı ve edebi faaliyetleri yer almaktadır. İkinci bölümde Pembe Yuva romanı aile, aşk, yalnızlık ve sır temaları esas alınarak tahlil edilmiştir. Bu tezin Hikmet Şevki hakkında yapılacak yeni çalışmalara kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The novel“Pembe Yuva”written by Hikmet Şevki, was published in the“Resimli Gazete”as a thirty two serials between 7 April and 10 November 1928.“Pembe Yuva”novel was published for the first time in 2022 by Koç University Press. The main source in identifying Pembe Yuva is the“ History of Serialization Novel in Turkish Literature”project supported by TÜBİTAK. In this study, the novel“Pembe Yuva”was analyzed thematically. The purpose of the study is to determine the place of the“Pembe Yuva”novel, which has not been studied before, in the history of Turkish novel and to introduce the little known literary figure of the Republican period to Turkish literature. Theoretical information about the novel genre and its elements, as well as information about the history of Turkish novels until 1928, are within the scope of this study. The study consist of two parts: The first part is“Hikmet Şevki's Life and Literary Works”, the second part is“The Thematic Analysis of the Novel of Pembe Yuva”. The themes of family, love, loneliness and secret have been identified in the novel of“Pembe Yuva”.