Sağlık çalışanlarının liderlik ve otorite algısı: Bingöl kamu sağlık kurumlarında bir araştırma
Health workers' perception of leadership and authority: A research in Bingöl public health institutions
  1. Tez No: 863359
  2. Yazar: AYGÜL GÜNCEGÖRÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının liderlik ve otorite algısının Bingöl kamu sağlık kurumları örneğinde incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Tarama modeli kapsamında anket formu ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Bingöl Devlet Hastanesi ve Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde görev alan sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem kapsamında 300 sağlık personeline ulaşılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan 7 soruluk sosyo-demografik özellikler formu, Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ve Otorite Tercih Ölçeği Kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Liderlik ve otorite ilişkisine yönelik bulgular incelenmiştir. Buna göre dönüşümcü liderlik ve serbest bırakıcı liderlik ile otorite arasında anlamlı ilişki mevcut değildir. Bununla beraber geleneksel liderlik ile otorite algısı arasında anlamlı ilişki mevcuttur. İlişkinin yönü negatif yönlüdür. Geleneksel liderlik ve otorite arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the perception of leadership and authority of healthcare professionals in Bingöl public health institutions. Descriptive survey model was used in the study. Within the scope of the survey model, data were collected with a questionnaire form. The population of the study consists of health personnel working in Bingöl State Hospital and Bingöl Obstetrics and Gynecology Hospital. In the study, 300 health personnel were reached within the scope of convenience sampling. A 7-question socio-demographic characteristics form prepared by the researcher, Multifactor Leadership Scale and Authority Preference Scale were used. Data analysis was performed in SPSS 21 package program. The findings regarding the relationship between leadership and authority were analyzed. Accordingly, there is no significant relationship between transformational leadership and laissez-faire leadership and authority. However, there is a significant relationship between traditional leadership and authority perception. The direction of the relationship is negative. There is a significant and negative relationship between traditional leadership and authority.