Beyaz yakalı çalışanlarda bağlanma stilleri ile bilişsel duygu düzenleme ve öznel kariyer başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between attachment styles and cognitive emotion regulation and subjective career success in white-collar employees
  1. Tez No: 863358
  2. Yazar: MERVE ACER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, beyaz yakalı çalışanlarda bağlanma stilleri ile bilişsel duygu düzenleme ve öznel kariyer başarısı arasındaki ilişkiyi incelemek, aynı zamanda bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan, herhangi bir kurumda beyaz yakalı olarak çalışmakta olan bireyler, örneklemini ise, araştırmaya gönüllü olarak katılan 449 beyaz yakalı birey oluşturmuştur. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Öznel Kariyer Başarısı Ölçeği kullanılarak, online platform olan Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri ile ilgili normallik varsayımı çarpıklık ve basıklığa dair veriler ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t-testi ve ANOVA Analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, bağlanma stillerinin bazı alt boyutlarının, bilişsel duygu düzenleme ve öznel kariyer başarısının bazı alt boyutları ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bağlanma stillerinin bazı alt boyutları cinsiyet, medeni durum ve eğitim değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Bilişsel duygu düzenlemenin bazı alt boyutları cinsiyet, medeni durum ve eğitim değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Öznel kariyer başarısının bazı alt boyutları cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiş olup, öznel kariyer başarısının tüm alt boyutları gelir düzeyi, terfi alma durumu ve iş yeri memnuniyeti değişkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda, psikologların ve alanda çalışan uzmanların, beyaz yakalı çalışan bireylerden psikolojik yardıma ihtiyaç duyan bireylere daha verimli destek verebilmeleri için bu araştırma bulgularından yararlanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of attachment styles on cognitive emotion regulation and subjective career success in white-collar employees, while also determining whether these variables differ according to demographic factors. The population of the study consisted of individuals residing in Turkey who work as white-collar employees in any organization and the sample comprised 449 white-collar individuals who voluntarily participated in the research. In the study, relational survey model was utilized. The data were collected through the online platform Google Forms using Demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Scale, Three-Dimensional Attachment Style Scale, and Subjective Career Success Scale. The SPSS 27 was employed for the analysis of the collected data. Normality assumptions regarding the variables of the study were evaluated based on skewness and kurtosis data. Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-test, and ANOVA Analysis were used for data analysis. As a result, it was found that some sub dimensions of attachment styles are associated with some sub dimensions of cognitive emotion regulation and subjective career success. Some sub dimensions of attachment styles showed significant differences based on gender, marital status and education variables. Significant differences were observed in some sub dimensions of cognitive emotion regulation based on gender, marital status and education variables. Some sub dimensions of subjective career success showed significant differences according to the gender variable, and all sub dimensions of subjective career success were found to differ significantly according to income level, promotion status and workplace satisfaction variables. In line with these results, it can be recommended that psychologists and experts working in the field benefit from these research findings in order to provide more efficient support to white-collar employees who need psychological help.