Dünyada ve Türkiye'de vergi affı uygulamaları
Tax amnesty practices in the world and in Turkey
- Tez No: 863360
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kamusal ihtiyaçların her geçen gün artış göstermesi, sunulması gereken kamusal hizmetlerin ve bunun doğal sonucu olarak kamu harcamalarının miktarını da artırmaktadır. Artan kamu giderlerinin karşılanması noktasında finans kaynaklarına ihtiyacı olan devletin, kamusal hizmetleri sunabilmesi ve faaliyetlerini devam ettirebilmesi için müracaat ettiği finans kaynaklarından birisi, hatta en önemlisi vergidir. Gelişmiş veya gelişmekte olan, bilhassa demokratik hukuk devletleri açısından vergiler zorunlu, vazgeçilmez bir unsur halini almış; her ülke kendisine uygun bir vergi sistemi oluşturmuştur. Vergiler, devletler tarafından kanunlar dayanak yapılarak, karşılıksız ve zorunlu şekilde alınmakta; özel kesimdeki bir kısım kaynakların kamuya aktarılması mahiyeti taşımaktadır. Bu yüzden vatandaşların vergiyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesi, bu yükümlülüklere aykırı davranışlarda bulunması söz konusu olabilmekte; buna karşın devletin idari veya cezai müeyyidelere başvurması gündeme gelebilmektedir. Mali, ekonomik, sosyal, siyasi ve benzeri sebeplerle devletler vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi karşısında af uygulamalarına başvurmaktadır. Bu uygulamaların muhtevası, sebepleri, şekli, süresi gibi unsurları ülkeden ülkeye, dönemden döneme farklılık göstermektedir. Bunun gibi vergi affı uygulamalarının neticeleri bakımından da farklılıklar meydana gelmektedir. Vergi affı uygulamaları olumlu ve olumsuz etkileri bakımından ele alınarak, olumlu ya da olumsuz eleştirilerin de hedefi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing public needs day by day increases the amount of public services that need to be provided and, as a natural consequence, public expenditures. One of the financial resources that the state, which needs financial resources at the point of meeting the increasing public expenditures, applies in order to provide public services and continue its activities, is one of the most important financial resources, even the most important one. Taxes have become a mandatory and indispensable element for developed or developing, especially democratic states of law; Each country has established a tax system suitable for it. Taxes are collected free of charge and compulsory by states based on laws; It has the nature of transferring some resources in the private sector to the public. Therefore, it may be the case that citizens do not fulfill their tax obligations and act contrary to these obligations; On the other hand, the state may come up with administrative or criminal sanctions. Due to financial, economic, social, political and similar reasons, states resort to amnesty practices in case of non-fulfillment of tax obligations. The content, reasons, form and duration of these practices vary from country to country and from period to period. Similarly, differences occur in terms of the results of tax amnesty practices. Tax forgiveness practices are considered in terms of their positive and negative effects and become the target of positive or negative reviews.