Yetişkin sporcularda mükemmeliyetçilik ile kendini sabote etme arasındaki ilişkide öz-yeterliğin aracı rolü
The mediating role of self-efficacy in the relationship between perfectionism and self-handicapping in adult athletes
- Tez No: 863362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yetişkin sporcularda mükemmeliyetçilik ile kendini sabote etme düzeyleri arasındaki ilişkide öz-yeterliğin aracı rolünün ve bu değişkenlerden elde edilen demografik bilgi grupları arasında bir farklılık olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 18-45 yaş aralığındaki amatör ve profesyonel; takım sporu ve bireysel spor yapan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara, APS Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Kendini Sabotaj Ölçeği, Genel Öz-Yeterlik Ölçeği ve buna ek olarak cinsiyet, yaş, spor branşının türü, spor branşındaki deneyim yılı ve sporculuk türü olmak üzere toplam 5 maddeden oluşan bir demografik bilgi formu uygulanmıştır. Analiz sonuçları doğrultusunda, mükemmeliyetçilik ile kendini sabote etme arasında; mükemmeliyetçilik ile öz-yeterlik arasında; kendini sabote etme ile öz-yeterlik arasında; uyumlu mükemmeliyetçilik ile kendini sabote etme arasında; uyumlu mükemmeliyetçilik ile öz-yeterlik arasında; uyumsuz mükemmeliyetçilik ile kendini sabote etme arasında; uyumsuz mükemmeliyetçilik ile öz-yeterlik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik ile kendini sabotaj arasındaki ilişkide öz-yeterliğin aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Bulgular literatür bilgileri dahilinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of self-efficacy in the relationship between perfectionism and self-handicapping levels in adult athletes and whether there is a difference between demographic information groups obtained from these variables. The population of the research is amateur and professional athletes between the ages of 18-45; It consists of athletes who do team sports and individual sports. In the study, participants were applied the APS Perfectionism Scale, General Self-Efficacy Scale, Self-Sabotage Scale, and a sociodemographic information form consisting of a total of 5 items: gender, age, type of sports branch, years of experience in the sports branch, and type of sports career. Relational Survey Model and Mediator Variable Model were used in the study. In line with the analysis results, It was found that there was a statistically significant relationship between perfectionism and self-efficacy; between perfectionism and self-sabotage; between perfectionism and self-efficacy; between self-handicapping and self-efficacy; between adaptive perfectionism and self-sabotage; between adaptive perfectionism and self-efficacy; between maladaptive perfectionism and self-sabotage It has been determined that self-efficacy have a mediating role in the relationship between perfectionism and self-handicapping. The findings were discussed within the literature information.