Yetişkin bireylerde problemli internet kullanımı, duygusal yeme ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problematic internet use, emotional eating and self-esteem in adults
- Tez No: 863363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada; yetişkin bireylerde problemli internet kullanımı, duygusal yeme ve benlik saygısı arasındaki ilişki ve bu değişkenlerin sosyodemografik özelliklere göre farklılaşmaları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 402 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Sosyodemografik Bilgi Formu, Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği, Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmış olup, araştırma modeli ilişkisel tarama modelidir. Veriler çevrimiçi anket yoluyla elde edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler IBM SPSS Stastistics 25.0 paket programı kullanılarak nicel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örnek T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre problemli internet kullanımı ile duygusal yeme arasında orta düzey, pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Problemli internet kullanımı ile benlik saygısı arasında orta düzey, pozitif yönlü, anlamlı ilişki bulgusuna ulaşılmıştır. Duygusal yeme ile benlik saygısı arasında orta düzey, pozitif yönlü, anlamli bir ilişki vardır. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the relationship between problematic internet use, emotional eating and self-esteem in adults and the differentiation of these variables according to socio-demographic characteristics were examined. The sample of the study consists of 402 adult individuals. In order to collect data in the research; Sociodemographic Information Form, Problem Internet Usage Scale, Turkish Emotional Eating Scale and Rosenberg Self-Esteem Scalewere used, and the research model is relational scanning model. The data were collected by online questionnaire. Data from participants were analyzed using quantitative analysis methods using the IBM SPSS Stastistics 25.0 package program. Pearson Correlation Analysis in data analysis, Independent Example T-Test and One Way Variance Analysis (ANOVA) tests were used. According to the findings of the research, a moderate, positive-side, significant relationship was found between problematic internet use and emotional eating. A medium-level, positive-side, significant relationship finding has been reached between problematic internet useand self-esteem. There is a moderate, positive-side, significant relationship between emotional eating and self-esteem. The findings obtained were discussed within the frame work of the literature and various suggestions were presented.